A A+ A++

Tradycyjnie skoczkowie będą rywalizowali na obiektach w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku oraz Bischofshofen. Nadchodzący TCS będzie 71. odsłoną słynnej imprezy. Złoty Orzeł za zwycięstwo w turnieju uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w skokach narciarskich. 

ZOBACZ TAKŻE: Szczere wyznanie legendy skoków. Polacy grozili mu śmiercią!

Na przestrzeni lat sukcesy w TCS święcili również reprezentanci Polski. Pierwszym Biało-Czerwonym, który zwycięstwo w końcowej klasyfikacji turnieju, był Adam Małysz. Legendarny skoczek z Wisły wygrał TCS w sezonie 2000/2001. Na kolejny triumf Polaka musieliśmy poczekać do sezonu 2016/2017, kiedy to po Złotego Orła sięgnął Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski powtórzył ten wyczyn w sezonach 2017/2018 i 2020/2021. Z kolei w kampanii 2019/2020 nw niemiecko-austriackich zmaganiach najlepszy był Dawid Kubacki. 

I to właśnie on będzie faworytem nadchodzącej edycji. Zawodnik z Nowego Targu jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Podczas ostatniego weekendu PŚ w Engelbergu Kubacki zajął drugie miejsce w pierwszym konkursie, a w drugim odniósł zwycięstwo. Najgroźniejszym rywalem Polaka wydaje się być Anze Lanisek. Słoweniec wygrał już trzy konkursy w tym sezonie PŚ i w klasyfikacji generalnej depcze po piętach Kubackiemu. W ścisłym gronie kandydatów do zwycięstwa lub miejsca na podium w TCS należy również wymienić Stefana Krafta, Halvora Egnera Graneruda i Piotra Żyłę. Tytułu zdobytego przed rokiem broni Ryoyu Kobayashi. W bieżącym sezonie Japończyk jednak nie zachwyca formą i zajmuje odległe miejsce w klasyfikacji generalnej. 

Turniej Czterech Skoczni jest podzielony na dwie części – niemiecką (Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen) oraz austriacką (Innsbruck, Bischofshofen). Cechą charakterystyczną TCS jest również rywalizacja w parach (tzw. system K.O.). Polega ona na tym, że na podstawie wyników kwalifikacji skoczkowie dobierani są w pary, w których mierzą się w konkursie. Zwycięzca pary uzyskuje awans do drugiej serii konkursowej. Spośród przegranych pięciu z najlepszą notą również awansuje do drugiej serii (tzw. lucky looserzy). Pozostali żegnają się z konkursem. 

Terminarz Turnieju Czterech Skoczni

1. konkurs – Oberstdorf (Niemcy)

28 grudnia, środa

14.00 – oficjalny trening

16.30 – kwalifikacje

29 grudnia, czwartek

15.00 – seria próbna

16.30 – pierwsza seria konkursowa

2. konkurs – Garmisch-Partenkirchen (Niemcy)

31 grudnia, sobota

11.45 – oficjalny trening

14.00 – kwalifikacje

1 stycznia 2022, niedziela

12.30 – seria próbna

14.00 – pierwsza seria konkursowa

3. konkurs – Innsbruck (Austria)

3 stycznia, wtorek

11.15 – oficjalny trening

13.30 – kwalifikacje

4 stycznia, środa

12.00 – seria próbna

13.30 – pierwsza seria konkursowa

4. konkurs – Bischofshofen (Austria)

5 stycznia, czwartek

14.30 – oficjalny trening

16.30 – kwalifikacje

6 stycznia, piątek

15.30 – seria próbna

16.30 – pierwsza seria konkursowa

mtu, Polsat Sport

Przejdź na Polsatsport.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁuków: Formalności dopełnione. Czas na rozpoczęcie inwestycji
Następny artykułPodziel się nadmiarem ze świątecznego stołu