Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji; statek kieruje się do Libanu – podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu.
Pływający pod banderą Sierra Leone statek Razoni ma we wtorek dotrzeć do Stambułu, gdzie zostanie poddany inspekcji, zanim będzie mógł popłynąć dalej – poinformowało tureckie ministerstwo.
Według danych ONZ Razoni przewozi ponad 26 tys. ton kukurydzy – podała AP.
Kukurydza ma trafić do Libanu, który według Banku Światowego boryka się z jednym z największych kryzysów finansowych od ponad 150 lat. W 2020 roku potężna eksplozja w porcie w Beirucie, stolicy kraju, zniszczyła część miasta, w tym silos ze zbożem – przypomina amerykańska agencja.
Rosja i Ukraina należą do największych eksporterów zbóż na świecie. W lipcu zawarły one z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu inwazji Rosji na Ukrainę.
Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
Na poniedziałek nie zaplanowano wyjścia z portów Ukrainy kolejnych statków ze zbożem
Nie oczekujemy w poniedziałek wyjścia kolejnych statków ze zbożem z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – poinformowało połączone centrum koordynacji, które działa w Turcji, cytowane przez CNN. Rano tego dnia z Odessy do Libanu wypłynął pierwszy taki statek.
Terminy dalszych transportów są wciąż ustalane, a ostateczna decyzja w ich sprawie zapadnie najpewniej dopiero, gdy statek, który wypłynął w poniedziałek z Odessy, przejdzie we wtorek inspekcję w Stambule – podało centrum.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził zadowolenie z wypłynięcia pierwszego statku z ukraińskim zbożem na mocy tej umowy – przekazał rzecznik Guterresa, Stephane Dujarric.
Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba ocenił, że nadszedł „dzień wytchnienia dla świata, szczególnie dla naszych przyjaciół na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce”. Zaznaczył przy tym, że Ukraina jest wiarygodnym partnerem i pozostanie nim, o ile „Rosja dotrzyma swojej części umowy”.
Zadowolenie wyraziła również ambasada USA w Kijowie. „Świat będzie obserwował dalszą implementację tego porozumienia, by wyżywić ludzi w różnych częściach świata milionami ton uwięzionego ukraińskiego zboża” – napisała amerykańska placówka dyplomatyczna na Twitterze
(PAP)
anb/ mal/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS