A A+ A++

Nowy tydzień na rynkach walutowych rozpoczyna się spokojnie ze względu na brak sesji giełdowych w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych (Dzień Pamięci) oraz Wielkiej Brytanii (Wiosenne Święto Bankowe).
Niemniej, weekend na rynkach upłynął pod znakiem dwóch ważnych wydarzeń, które będą w kolejnych dniach istotnie wpływały na wyceny walut. Pierwszym z nich jest porozumienie dotyczące limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych. Ta decyzja przełożyła się na pewien ruch spadkowy na rynku amerykańskiego dolara w początkowych godzinach dzisiejszej sesji.

Warto jednak zaznaczyć, że była ona na rynku oczekiwana, więc ruch na dolarze jest raczej symboliczny i został szybko skontrowany. Obecnie notowania FUSD poruszają się niewiele powyżej 104 pkt., a wartość EUR/USD oscyluje w okolicach 1,072, czyli blisko piątkowego zamknięcia.

Drugim istotnym wydarzeniem były wybory w Turcji, które ostatecznie zakończyły się wygraną Recepa Erdogana. Dotychczasowy, słynący z populizmu i autorytarnych zapędów prezydent był faworytem, jednak istniała realna szansa na jego przegraną. Rynki finansowe zareagowały na wygraną Erdogana jednoznacznie: spadkiem wartości liry tureckiej. Kurs USD/TRY dziś zwyżkuje do kolejnych historycznych rekordów, przekraczając na nowo barierę 20 pkt.

OKIEM ANALITYKA – Erdogan po raz kolejny pogrążył lirę

Ocena kolejnej wygranej Recepa Erdogana w wyborach prezydenckich przez rynki finansowe jest jednoznaczna. Nowy-stary prezydent Turcji w ostatnich latach zasłynął bowiem z coraz bardziej autorytarnych rządów oraz wyjątkowo niesubtelnych ingerencji w politykę monetarną tamtejszego rządu centralnego.
Mimo ogromnej inflacji, momentami przekraczającej poziom 80% w skali roku, w Turcji utrzymana została łagodna polityka monetarna, spychająca lokalną walutę na nowe rekordowe minima. Jakiekolwiek próby walki z inflacją w postaci podwyżek stóp były praktycznie natychmiastowo kontrowane (np. wymianą prezesa banku centralnego).

W rezultacie, inwestorzy obecnie oczekują, że Erdogan utrzyma dotychczasowy kurs, jeszcze mocniej wywierając presję na i tak trudną sytuację w tureckiej gospodarce. Jedynie nieliczne, optymistyczne głosy, oceniają, że być może prezydent Turcji po kolejnej wygranej poczuje się na tyle pewnie, aby nie obawiać się odważnych ruchów mających na celu walkę z inflacją.

Na razie jednak turecka lira sięga kolejnych rekordowych minimów. Już po dobrym wyniku Erdogana w pierwszej turze wyborów, 14 maja, nastąpiła wyprzedaż lokalnych obligacji. Obecnie, po drugiej turze, na rynku obligacji jest spokojniej.

Dziś jednak ruchy notowań walut powinny być traktowane z dystansem, zwłaszcza ze względu na nieobecność Amerykanów w globalnym handlu ze względu na obchodzony przez nich dziś Memorial Day. Zresztą, w kolejnych dniach uwaga inwestorów zacznie na nowo przerzucać się w stronę USA ze względu na publikację ważnych danych w tym tygodniu oraz wyczekiwanie na decyzję Fed ws. stóp procentowych. Obecnie na rynku wyceniane jest 62-procentowe prawdopodobieństwo podwyżki stóp o 25 pb przez Fed w czerwcu, podczas gdy jeszcze tydzień temu było to 26%.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBije na głowę pelargonie. Sąsiedzi zzielenieją z zazdrości
Następny artykułMieszkańcy gmin Lewin Brzeski i Grodków będą mogli zaobserwować na niebie drony