A A+ A++

Turcja jest krajem o dużej różnorodności wyrosłej na bazie mieszanek kultur. Położenie na pograniczu Europy i Azji też zrobiło swoje i dziś Turcja ma prawo szczycić się mianem wyjątkowej i niepowtarzalnej. Drugiego takiego kraju po prostu nie ma. A co koniecznie musisz zobaczyć w Turcji?

Największe atrakcje turystyczne w Turcji

Na pewno nie możesz ominąć Stambułu. Nic ci nie mówi ta nazwa? To może Konstantynopol? Tak nazywał się Stambuł przez całe wieki, był stolicą Cesarstwa Bizantyjskiego i Imperium Osmańskiego, odegrał ważną rolę w historii tego regionu. Leży na styku dwóch kontynentów i jest pełen zabytkowych ruin oraz miejsc, do których koniecznie musisz zajrzeć.

O wojnie trojańskiej słyszał chyba każdy, ale nie każdy wie, że Troja znajdowała się właśnie na terenie dzisiejszej Turcji. Co więcej, jest wpisana na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Zobaczysz tu między innymi figurę konia trojańskiego. Miasto, a raczej to, co z niego zostało, leży na Wzgórzu Hisarlik w północno-zachodniej Turcji.

Efez jest jednym z lepiej zachowanych miast starożytnych nad Morzem Egejskim. Słynie między innymi ze świątyni Artemidy, która jest zaliczana do siedmiu starożytnych cudów świata.

Te regiony Turcji cieszą się największą popularnością

Riwiera Turecka jest dokładnie tym, czego możesz oczekiwać od wakacji w Turcji. Ekskluzywne hotele resortowe all inclusive przyciągają turystów nie tylko z Polski. Jednak największym plusem jest położenie u stóp Morza Śródziemnego, z jego wyjątkowo przyjaznym klimatem i gwarantowaną słoneczną pogodą.

Riwiera Turecka to bajeczne wakacje, możliwość uprawiania sportów wodnych, trekkingu i zabawy do białego rana. Dwa najważniejsze miasta to: Alanya z piaszczystymi plażami, licznymi aquaparkami, luksusowymi hotelami z szeroką ofertą dla rodzin z dziećmi i wszechobecnymi zabytkami z okresu starożytności oraz Antalya z morzem i górami, czyli kompromisem dla niezdecydowanych rodzin. Znajdziesz tu także liczne zabytki z okresu starożytności, klimatyczne kafejki i muzea, bardzo dobrze zagospodarowane plaże.

Riwiera Egejska na tle Tureckiej jawi się jako ta spokojniejsza. Przyciąga osoby lubiące uprawiać sporty wodne, zwiedzać zabytkowe ruiny (to właśnie w Turcji Egejskiej znajdziemy pozostałości po historycznej Troi), spokojnie odpoczywać na plaży.

Najważniejsze miasta to Bodrum i Kusadasi. W Bodrum znajduje się słynne delfinarium i przepiękny port jachtowy. To miasto, które tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. A jeśli chcesz popływać z delfinami, wybierz się do Kusadasi, tamtejsze delfinarium oferuje taką możliwość. Warto rozważyć też wycieczkę do Marmaris – tu można wybrać się w rejs po morzu lub uprawiać sporty wodne.

Kiedy wybrać się na wakacje w Turcji?

Tzw. wysoki sezon w Turcji przypada na miesiące letnie, w tym czasie panują prawdziwe upały. Będziesz się dobrze bawić, jeśli lecisz do Turcji, żeby wypoczywać na plaży, zażywać morskich kąpieli, uprawiać sporty wodne.

Jeśli stawiasz na zwiedzanie i eksplorowanie starożytnych zabytków, wybierz wczesną wiosnę i jesień. Wówczas pogoda najbardziej sprzyja krótszym i dłuższym spacerom. A może masz chęć pojeździć na nartach w Kapadocji? W takim razie wybierz się do Turcji zimą.

Pogoda w Turcji, czyli kiedy świeci słońce, a kiedy pada deszcz?

Deszcz w Turcji? Jeśli zapytasz o niego tubylców latem, zapewne wzruszą ramionami. W sezonie letnim bowiem deszcze padają bardzo rzadko i głównie w nocy. Na większości obszaru Turcji można liczyć aż na 300 słonecznych dni w roku.

Najwięcej opadów notuje się w grudniu i styczniu. Te miesiące uchodzą też za najchłodniejsze. Można się wówczas wybrać do Turcji z myślą o zwiedzaniu muzeów i obiektów zamkniętych, na plenery trzeba poczekać co najmniej do lutego.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź pogodę w Turcji w ITACE. Dowiesz się między innymi, czy w tym kraju znane jest zjawisko mrozu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAlkohol i auto – Policja rozlicza weekend
Następny artykułTyrowicz: Prawdopodobieństwo inflacji poniżej 3,5 proc. przekracza 50 proc. dopiero w '26