08.12.2020r. 13:49
“Ze swojej strony Turboatom jest gotowy do pełnienia roli kompletnego dostawcy turbiny, generatorów, systemów sterowania i regulacji turbin oraz wyposażenia pomocniczego do hal turbin dla bloków energetycznych 3 i 4 KhNPP” – zauważył Czerepanow.
Podczas spotkania omówiono kwestie lokalizacji produkcji wyposażenia turbinowni dla obu bloków z uwzględnieniem możliwości ukraińskich przedsiębiorstw. Przedstawiciele Turboatomu poinformowali API o negocjacjach z potencjalnymi dostawcami generatorów dla bloków, w tym z ukraińskim Państwowym Przedsiębiorstwem Electrovazhmash, a także z czołowymi zagranicznymi producentami sprzętu: General Electric Power, Mitsubishi, Toshiba, Siemens, Doosan i Dongfang Electric.
Jurij Czerepanow podkreślił, że turbiny K-1100-5.9 / 25, które Turboatom wyprodukuje dla KhNPP, w połączeniu z wykorzystaniem zmodernizowanych urządzeń cieplno-mechanicznych, dodatkowo zwiększą moc bloków do 110 proc. mocy zainstalowanej. W szczególności znacznie poprawi się sprawność i niezawodność wyposażenia obwodu wtórnego, m.in. dzięki zamontowaniu skraplaczy “blokowo-modułowych” typu K-38080 Turboatomu z układami rurowymi wykonanymi z materiału odpornego na korozję.
Powiedział, że całe wyposażenie bloków 3 i 4 będzie produkowane z uwzględnieniem najnowszych krajowych i międzynarodowych norm dotyczących bezpiecznej eksploatacji elektrowni jądrowych.
Już na etapie projektowania i budowy będą realizowane wszystkie działania przewidziane w Kompleksowym (Skonsolidowanym) Programie Poprawy Bezpieczeństwa Bloków Energetycznych Elektrowni Jądrowych Ukrainy (KSPB). Oznacza to, że prace modernizacyjne i wymiana wyposażenia, które zostały w ciągu ostatnich 10 lat przeprowadzone w istniejących blokach ukraińskich elektrowni jądrowych w celu zwiększenia ich bezpieczeństwa i wydajności, będą także w oddzielnych etapach wdrażane w blokach 3 i 4 KhNPP.
W sierpniu 2020 r. prezes Energoatomu Petro Kotin wraz z premierem Ukrainy Denisem Szmygalem złożyli wizytę w UAB Turboatom, gdzie zapoznali się ze stanem wyposażenia produkowanego dla bloków nr 3 i nr 4 elektrowni Chmielnicki.
We wrześniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij podpisał dekret “O pilnych działaniach mających na celu ustabilizowanie sytuacji w energetyce i dalszym rozwoju energetyki jądrowej”, który przewiduje dokończenie budowy bloków KhNPP-3 i 4.
Budowę bloku nr 3 rozpoczęto we wrześniu 1985 r., a bloku nr 4 w czerwcu 1986 r. Oba bloki zostały zaprojektowane do instalacji reaktorów WWER-1000/V-320 o mocy 1000 MWe. Chociaż blok 3 był ukończony w 75 proc., a blok 4 w 28 proc. prace przy ich budowie zostały wstrzymane w 1990 r. w wyniku awarii w Czarnobylu.
Energoatom twierdzi, że EJ Chmielnicki ma znaczenie strategiczne, ponieważ przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i stabilności jej systemu elektro-energetycznego. “Oprócz tego mówimy o stworzeniu tysięcy nowych miejsc pracy, co znacząco poprawi społeczno-gospodarczy rozwój regionu, w którym zlokalizowana jest KhNPP, a także regionów Ukrainy, w których zlokalizowane są fabryki produkujące sprzęt dla budowanej elektrowni jądrowej” – podkreślił Energoatom.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS