Trwa dezynfekcja gdyńskich tuneli, kładek i ławek miejskich. Na zdj. pracownicy firmy Platan dezynfekują tunel przy ul. Śląskiej // fot. ZDiZ
03.04.2020 r.
W związku z pandemią koronawirusa na terenie całego kraju obowiązują ograniczenia związane z poruszaniem się i użytkowaniem przestrzeni miejskiej. Jednak wiele osób nadal regularnie dociera komunikacją publiczną do swoich miejsc pracy i korzysta m.in. z miejskiej infrastruktury. I właśnie w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo tych mieszkańców Gdynia zdezynfekuje najbardziej uczęszczane kładki, tunele oraz małą architekturę.
Zgodnie z wytycznymi zdalnego kolegium prezydenta akcję odkażania koordynuje Referat Zieleni i Estetyzacji Miasta gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Dziś rozpoczęła się pierwsza tura dezynfekcji wybranych lokalizacji, która potrwa 5 dni.
– Sytuacja jest dynamiczna, a nasz sztab kryzysowy codziennie podejmuje strategiczne decyzje, które uruchomiają kolejne szeroko zakrojone działania zabezpieczające przestrzeń naszego miasta. W tym wymagającym czasie pandemii zalecamy wszystkim mieszkańcom pozostawanie w domach, ale rozumiemy tych gdynian, którzy nie mogą pracować zdalnie i muszą dotrzeć do swoich miejsc pracy. To właśnie z myślą o ich zdrowiu i bezpieczeństwie zleciliśmy dezynfekcję 12 tuneli, 3 kładek oraz wszystkich miejskich ławek przy ciągach ulicznych o nasilonym ruchu pieszych, tj. Świętojańskiej, Starowiejskiej, Dworcowej, Władysława IV oraz 10 Lutego – wylicza Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Akcję dezynfekcji przeprowadzi znana i sprawdzona firma Platan. Aby maksymalnie ograniczyć kontakt mieszkańców z substancjami chemicznymi działania te będę wykonywane głównie nocą przez przeszkolonych i odpowiednio wyposażanych pracowników.
– Dezynfekcję prowadzimy przy użyciu roztworu podchlorynu sodu, gdzie substancją aktywną jest chlor. Jest to preparat od lat stosowany w dezynfekcji wszelkich powierzchni, zarówno w przemyśle spożywczym, jak i szpitalach. Jest to jeden z najbardziej skutecznych preparatów i nie jest szkodliwy dla ludzi. Na powierzchni dezynfekowanej pozostaje jeszcze przez kilkanaście godzin jako substancja aktywna, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie – tłumaczy Tomasz Zabłocki z firmy Platan.
Wykaz tuneli objętych dezynfekcją:
- Tunel pod ul. Władysława IV – Węzeł Wzgórze. Św. Maksymiliana
- Tunel pod ul. Morską – Gdynia Główna (z wyłączeniem terenu PKP)
- Tunel pod ul. Śląską przy CHIPOLBROK
- Tunel pod ul. Śląską przy ul. Nowogrodzkiej
- Tunel pod Drogą Gdyńską przy ul. Kieleckiej – Węzeł Wzgórze. Św. Maksymiliana
- Tunel pod torami – od ul. Podolskiej do ul. Żwirki i Wigury
- Tunel pod ul. Wielkopolską – na wysokości ul. Spokojnej
- Tunel pod ul. Morską – Gdynia Stocznia
- Tunel pod ul. Morską na wysokości ul. Zakręt do Oksywia
- Tunel pod Trasą Kwiatkowskiego – od ul. Ściegiennego do ul. Orlicz-Dreszera
- Tunel pod torami przy OPEC – od ul. Opata Hackiego do ul. Św. Mikołaja
- Tunel pod torami SKM Cisowa (bez wyjścia na perony)
Wykaz kładek, które zostaną odkażone:
- Kładka Gdynia Stocznia – łącząca ul. Morską z ul. J. Wiśniewskiego
- Kładka przy PPNT – łącząca Al. Zwycięstwa z ul. Sportow
- Kładka przy zakładzie rehabilitacji przy ul. Chwarznieńskiej
Wykaz ulic, na których zostaną odkażone ławki miejskie:
- ul. Świętojańska
- ul. Starowiejska
- ul. Dworcowa
- ul. Władysława IV
- ul. 10 Lutego
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS