A A+ A++

Zaskakującego odkrycia dokonali pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego w Tuchowie. Przeglądając dokumentację znaleźli książeczkę oszczędnościową PKO, która należała do Mariana Stylińskiego, zasłużonego burmistrza Tuchowa oraz legionisty.

Książeczka oszczędnościowa zawieruszona pośród dokumentacji tuchowskiego urzędu

Książeczkę odnaleziono podczas porządkowania dokumentacji zgromadzonej w Urzędzie Stanu Cywilnego. Podczas przekładania dokumentów w pewnym momencie spośród nich na ziemię wypadła niewielka książeczka.

Po przyjrzeniu się jej z bliska okazało się, że jest to książeczka oszczędnościowa PKO. Należała do byłego burmistrza Tuchowa, Mariana Stylińskiego. Widnieje w niej jeden wpis dokumentujący wpłatę kwoty 2554,53 zł z dnia 11 października 1940 r..

– To było bardzo zaskakujące odkrycie. Dokumenty w Urzędzie Stanu Cywilnego porządkuje się na bieżąco i dawno powinna być już odnaleziona, ale jak widać dobrze była ukryta wśród dokumentów. Bardzo się cieszymy, że została znaleziona – mówi Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa.

Bitewne losy Mariana Stylińskiego

Marian Styliński burmistrzem Tuchowa był w latach 1932-1939 r. Wcześniej brał aktywny udział w działaniach zbrojnych podczas I wojny światowej. W 1914 r., wraz z bratem Janem, wyruszył na Oleandry z pierwszą grupą ochotników, wstępując do I Kompanii Kadrowej. Walczył pod Opatowcem i Nowym Korczynem.

Styliński walczył też na froncie włoskim, gdzie na początku 1918 r. został ciężko ranny. Skierowany na leczenie do Tarnowa włączył się w działalność Polskiej Organizacji Wojskowej pod pseudonimem “Strzała”. Od czerwca 1918 r. był komendantem i dowódcą Oddziału Lotnego POW na okręg tarnowski, który w nocy z 30 na 31 X 1918 r. od ataku na austriacką Komendę Okręgową, rozpoczął rozbrajanie Austriaków w Tarnowie.

Wziął też udział w obronie Lwowa w 1918 r. i wojnie ukraińskiej (1918-1919) oraz z bolszewikami (1920-1921). W 1925 osiadł w Burzynie w gminie Tuchów.

W czasie II wojny światowej działał w konspiracji. Został aresztowany przez gestapo, a później wywieziony do KL Auschwitz, gdzie zginął 18 kwietnia 1942 r.

Więcej: https://tarnow.naszemiasto.pl/tuchow-odkrycie-w-archiwach-urzedu-miejskiego-odnaleziono/ar/c15-8126969

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłych ludzi pogryzie Reksio
Następny artykułAntydepresant pomaga w leczeniu Covid-19. Najnowsze badania ws. fluwoksaminy