A A+ A++

Gabriel Wołosewicz, nauczyciel chemii i przedmiotów zawodowych w Powiatowym Zespole Szkół im. Maurycego Mochnackiego w Redzie, otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2024. Zwyciężył w konkursie honorującym nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne. W tym roku do tego tytułu nominowano 13 nauczycieli różnych przedmiotów i typów szkół z całej Polski.


Zobacz wideo

Jak przekonywał w TOK FM Wołosewicz, najważniejsze dla niego jest to, by młodzi zdobyli nie tylko  umiejętności zawodowe na najwyższym poziomie, ale też potrafili współpracować z innymi. – A przy tym, by nieobce były im chociażby takie pojęcia jak np. europejskość, tolerancja czy mowa nienawiści – wskazał Nauczyciel Roku 2024 w “Przedpołudniu Radia TOK FM” 

Stąd – jak dodał – kluczowe jest także zdobycie umiejętności krytycznego myślenia. W tym kontekście jednak, jak podkreślił, “edukacja na pewno wymaga ciągłych zmian”. 

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

“Edukacja zrównoważona”

W ocenie gościa TOK FM przypadający dziś (14 października) Dzień Edukacji Narodowej to dobry moment, by o tych zmianach rozmawiać. – To chociażby dostosowanie programów do indywidualnych potrzeb uczniów, opartych na różnych stylach uczenia się czy też na różnym tempie pracy – podał. 

Innym obszarem, jak mówił, powinno być też wprowadzenie do szkół nowoczesnych narzędzi czy też platform edukacyjnych, które wspierałyby tak naukę zdalną, jak hybrydową, z którą on wiąże duże nadzieje. 

– Ale to także nauczanie wspomnianych już umiejętności miękkich, w tym komunikacji, współpracy, krytycznego myślenia, ale także umiejętności rozwiązywania problemów. Bardzo ważna dla mnie, tak jak i dla całego systemu, jest także edukacja zrównoważona, czyli włączanie tematów związanych z ekologią, odpowiedzialnością społeczną czy np. etyką – wyliczył. 

“Tu zaczęło się już dziać” 

Zdaniem Nauczyciela Roku 2024 zmiany powinny iść także w kierunku ściślejszej współpracy z rynkiem pracy. Jak tłumaczył, chodzi o tworzenie programów nauczania we współpracy z pracodawcami, by w praktyce coraz lepiej można było przygotować uczniów do realiów zawodowych. – Tu zaczęło się już dziać i mam nadzieję, że w każdym zawodzie będzie z czasem program nauczania dostosowany przy okazji do indywidualnych potrzeb ucznia – podkreślił Gabriel Wołosewicz. 

Na koniec dodał, że chciałby też, by w szkołach większy nacisk położono na wsparcie psychologiczne. – Należy umożliwić uczniom dostęp do psychologów, pedagogów czy też w ogóle programów rozwoju emocjonalnego – podsumował gość TOK FM. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSerwis sportowy TKN24 Końskie. Wydanie 115
Następny artykułChore stawy podziękują ci za to. Te produkty łagodzą stany zapalne