A A+ A++

Zobacz wideo
Zakopane upada. Szokujące ceny, stragan na straganie

Gubałówka, jaką znamy, wyglądała kiedyś zupełnie inaczej. Wzniesienie o wysokość od 1120 m na wschodnim końcu do 1129 m na zachodnim końcu przyciąga miłośników sportów zimowych. Wszystko za sprawą kolejki linowo-terenowej, która powstała w 1938 roku. Jak wyglądało to miejsce w czasach PRL-u? Archiwalne zdjęcia przeniosą was w dawny świat.

Polskie miasto w czołówce najbezpieczniejszych miejsc. Dokąd wyjechać?

Gubałówka w czasach PRL. Kultowe miejsce na mapie Polski

Góry to nie tylko stoki narciarskie. W dawnych czasach kultową formą spędzania czasu było wylegiwanie się na leżakach. Turyści podziwiali lokalne widoki i wdychali świeże powietrze, prowadząc przy tym wielogodzinne rozmowy. W PRL-u leżakowanie na Gubałówce było obowiązkowym punktem podczas planowanego urlopu. Wszystko za sprawą faktu, że to właśnie stąd można było podziwiać Giewont oraz Zakopane.

Leżakowanie na GubałówceLeżakowanie na Gubałówce Fot. NAC

Do Zakopanego przyjeżdżali turyści także z innych krajów, a sezon trwał nieustannie. Bez względu na porę roku każdy szansa na odpoczynek od zgiełku miast była bardzo kuszącą propozycją.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dawne Zakopane. To miejsce o niesłabnącej popularności

Poza chwilami spędzonymi na łapaniu promieni słońca w trakcie wylegiwania się na kultowych leżakach, w góry przyjeżdżali amatorzy sportów zimowych. Jazda na nartach, czy piesze wędrówki skupiały ogromną ilość turystów. Dawniej zima obfitowała w częste opady śniegu, które tworzyły wysokie zaspy. Pokrywa śnieżna pozwalała także na organizację kuligów, czy jazdę na sankach.

Dlatego coraz częściej do Zakopanego przyjeżdżali nie tylko majętni ludzie, czy takie gwiazdy jak Dymsza, ale również rodziny z dziećmi. Z upływem lat biznes turystyczny rozwinął się, powstały pierwsze stragany z pamiątkami, czy restauracje.

Zakopane (zdjęcie archiwalne NAC)Zakopane (zdjęcie archiwalne NAC) Fot. NAC

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDostawa materiałów drogowych na terenie miasta Chojnice
Następny artykułZderzenie na S8! Ogromny korek ma już 5 kilometrów!