Komisja Europejska skierowała wniosek do Trybunału pod koniec stycznia. Argumentowała, że nie ma gwarancji bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków.
Polski rząd wczoraj przesłał do Luksemburga na piśmie swoje argumenty. Wskazał, że wniosek o środki tymczasowe jest niedopuszczalny – poinformował rzecznik rządu. “Wnioskowane środki zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu RP, jakim jest Sąd Najwyższy. Są również rażąco sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów” – napisał na Twitterze Piotr Mueller.
Wcześniej wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział, że w odpowiedzi będzie podtrzymana teza, iż organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wyłącznym prawem państw członkowskich UE. Michał Wójcik powiedział, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie powinien przychylić się do wniosku Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych wobec Polski. W ocenie ministerstwa niedopuszczalne jest stosowanie środka zabezpieczającego w sprawie Izby Dyscyplinarnej, ponieważ sprawa jest w toku.
Co grozi Polsce za niewykonanie postanowień TSUE? Prawnik wyjaśnia:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS