A A+ A++

Data dodania: 2019-10-03 (18:25) Komentarz giełdowy XTB

Okazuje się, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie zamieszał mocno na polskich aktywach. Jego wynik był mniej więcej zgodny z oczekiwaniami, co przyczyniło się w zasadzie do ulgi wśród inwestorów.

Pomimo tego, ze wyrok trybunału jest pozytywny ze strony kredytobiorców, to jednak ich droga do wyegzekwowania ich praw może być bardzo długa i zawiła, co może znacznie ograniczyć straty polskiego sektora bankowego. Przy tym wszystkim nastroje globalne są dosyć mieszane. Z jednej strony poznaliśmy fatalne dane z amerykańskiej gospodarki, zaś z drugiej wywołały one oczekiwania kolejnej obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z opublikowanym dzisiaj wyrokiem TSUE, sądy w Polsce nie mogą mieć możliwości zmiany niektórych warunków umowy kredytowej, które uznane zostały za niedozwolone, nowymi warunkami. Jednocześnie stwierdzono, że umowa kredytowa może zostać utrzymana po usunięciu klauzul abuzywnych wyłącznie, gdy po usunięciu tychże klauzul nie traci ona na ważności oraz jest zgodna z przepisami prawa polskiego. W przeciwnym razie, kiedy umowa nie można zostać utrzymana po usunięciu klauzul abuzywnych, kontrakt między bankiem a kredytobiorcą może zostać unieważniony. Te „suche” stwierdzenia oznaczają, że sąd będzie musiał każdorazowo sprawdzić, czy dana klauzula w umowie była nadużyciem. Z orzeczenia TSUE można również wyczytać, że na gruncie prawa polskiego może nie być możliwe przewalutowanie kredytu wraz z utrzymaniem szwajcarskiej stawki LIBOR. Tym samym może wydawać się, że bardziej prawdopodobne może być anulowanie umów kredytowych, co wymuszałoby spłatę reszty zobowiązania, co w większości przypadków wydaje się mało możliwe. Jak widać, wyrok może nie wydawać się po zgłębieniu zagadnienia tak pozytywny jakby się to wydawało. Niemniej potrzeba jednak sporo czasu, zanim wyrok ten będzie odpowiednio zbadany pod względem prawnym. Niemniej złoty oraz polskie banki zyskały po publikacji werdyktu, co jest związane ze znacznym zmniejszeniem się niepewności.

Nastroje na rynkach były dzisiaj mieszane. Z jednej strony indeks ISM dla sektora usług zaliczył spory spadek. Indeks za wrzesień wyniósł 52,6 punktów przy poprzednim odczycie 56,4 punktów oraz przy oczekiwaniu 55 punktów. Wciąż jest to powyżej 50 punktów, ale kierunek ewidentnie nadany został po ostatnim solidnym spadku indeksu dla sektora przemysłowego, który wynosi ok. 43 punktów. Przecena na Wall Street oraz na europejskich indeksach przybrała na sile, ale obecnie wszystko przekute zostało w umiarkowane wzrosty. Jest to spowodowane znacznym wzrostem oczekiwań, co do kolejnej obniżki stóp procentowych przed Fed w tym roku. Obecnie prawdopodobieństwo ruchu w tym miesiącu wynosi już 92%, natomiast w zeszłym tygodniu było to 60%.

Obecnie S&P 500 zyskuje 0,1%, DJIA znajduje się przy wczorajszym zamknięciu, natomiast Nasdaq jest wyżej niemal o 0,5%. WIG20 ze względu na wcześniejsze pogorszenie nastrojów zdołał zyskać jedynie 0,05% i indeks zamknął się nieznacznie poniżej 2100 punktów.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Dom Maklerski X-Trade Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers

Twardy Brexit wraca na stół?

2019-12-17 Komentarz giełdowy XTB

Rynek giełdowy zachowywał się podczas wtorkowej sesji bardzo mieszanie. Po pierwsze obserwowane było spore cofnięcie na europejskich rynkach, natomiast na Wall Street wzrosty były bardzo ograniczone, nawet pomimo świetnych wieści płynących z gospodarki. Czy kolejny rok będzie ponownie przebiegał pod dyktando takich czynników geopolitycznych jak wojna handlowa oraz Brexit?

Indeksy w USA ponownie najwyżej w historii

2019-12-16 Komentarz giełdowy XTB

Podczas pierwszej sesji w nowym tygodniu utrzymują się pozytywne nastroje. Wzrosty na światowym rynku akcji są wspierane przez zniwelowanie dwóch głównych czynników ryzyka, które od dłuższego czasu “wisiały” w powietrzu. Wstępne porozumienie w ramach fazy I umowy handlowe pomiędzy USA, a Chinami oraz wygrana konserwatystów w wyborach parlamentarnych w UK dają nadzieje na spokojne i dobre zamknięcie roku.

Kupuj plotki, sprzedawaj fakty

2019-12-13 Komentarz giełdowy XTB

Dokonało się. Wiele miesięcy negocjacji doprowadziły w końcu do osiągnięcia porozumienia pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi. Jest to porozumienie handlowe pierwszej fazy, które ma na celu rozpoczęcie redukcji nierówności handlowych między obiema gospodarkami. Teoretycznie cała sytuacja wydaje się być pozytywna. Mamy jednak do czynienia z wyraźnymi spadkami na Wall Street. Czy również tym razem sprawdzi się rynkowe porzekadło: kupuj plotki, sprzedawaj fakty?

Czy Trump został Świętym Mikołajem?

2019-12-12 Komentarz giełdowy XTB

Donald Trump zafundował dzisiaj ogromny prezent niemal wszystkim inwestorom na świecie. Wskazał, że USA oraz Chiny są bardzo bliskie podpisania porozumienia. Oczywiście na przestrzeni ostatnich miesięcy wielokrotnie byliśmy zwodzeni takimi informacjami, ale tym razem podane są pewne szczegóły, które naprawdę mogą napawać optymizmem. Czy jest wobec tego szansa na podpisanie tego porozumienia w najbliższych tygodniach?

Rośnie zmienność na rynku akcji

2019-12-10 Komentarz giełdowy XTB

Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować podwyższona zmienność na rynku akcji. Wszystko za sprawą powrotu doniesień dotyczących wojny handlowej między USA, a Chinami. W godzinach porannych indeksy giełdowe znajdowały się pod presją sprzedających z powodu doniesień chińskiego MSZ, które sugerowały brak postępów w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

Rajd Świętego Mikołaja nie na Książęcej

2019-12-06 Komentarz giełdowy XTB

Nastroje na rynkach finansowych są dzisiaj wręcz szampańskie. Tym razem to nie efekt statystyczny, nazywany Rajdem Świętego Mikołaja, a efekt genialnych danych ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie nawet mieszane informacje z frontu handlowego nie są w stanie zepsuć świetnych nastrojów wśród inwestorów.

Czy to tylko korekta?

2019-12-05 Komentarz giełdowy XTB

Ogromna część najważniejszych indeksów giełdowych na świecie znajduje się wciąż w okolicach historycznych szczytów. Jednakże ostatnio spora niepewność, mieszane dane makroekonomiczne doprowadziły do wyraźnego cofnięcia na większości z nich. Wciąż wygląda to jedynie na korektę, w szczególności, że cały wczorajszy dzień przyniósł spore odrobienie strat.

Rynek akcji w odwrocie, czas na większą korektę?

2019-12-03 Komentarz giełdowy XTB

Wtorkowa sesja przynosi kontynuację spadków na rynku akcji. Na parkiecie sporo się dzieje. Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest prezydent USA. Po tym jak wczoraj Donald Trump uaktywnił się na Twitterze, indeksy na całym świecie zaczęły spadać. Dodatkowo rozczarowujący odczyt ISM dla sektora przemysłowego w USA dołożył swoje. We wtorek możemy obserwować dalsze osłabienie dolara amerykańskiego, jak i kontynuację przeceny na giełdach.

Handlowa niekończąca się opowieść

2019-11-21 Komentarz giełdowy XTB

Świat finansowy żyje w zasadzie tylko jednym wątkiem – wojną handlową. Wczorajsze minutes z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej nie wpłynęło zbyt mocno na rynek. Owszem minutes potwierdziło to, że nie powinniśmy oczekiwać kolejnych obniżek stóp procentowych, co jest raczej negatywną informacją dla giełd.

Po rekordach czas na odwrót

2019-11-19 Komentarz giełdowy XTB

Kolejny dzień i kolejne rekordy. Europejskie indeksy, a w szczególności niemiecki DAX w pewnym momencie sesji zyskiwały nawet 2% w oczekiwaniu na rychłe osiągnięcie porozumienia handlowego przez Chiny oraz Stany Zjednoczone. Podobna sytuacja wystąpiła na Wall Street – pozytywne otwarcie i nowe rekordy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł10 najlepszych technik zarządzania czasem [Biznes 2.0 -Odcinek 8]
Następny artykułSO w Warszawie: W pierwszym półroczu 2019 r. wpłynęło ponad 1600 spraw frankowiczów