A A+ A++

Nazwisko nieżyjącego kolumbijskiego barona narkotykowego Pabla Escobara nie może zostać zarejestrowane jako znak towarowy w Unii Europejskiej – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

TSUE: nazwisko barona narkotykowego Pabla Escobara nie może być znakiem towarowym
fot. Frederico Manchado / / Shutterstock

TSUE tym samym podtrzymał decyzję unijnego urzędu ds. własności intelektualnej (EUIPO), który w 2022 r. odrzucił zgłoszenie znaku towarowego przez firmę Escobar Inc. W efekcie spółka Escobar zaskarżyła tę odmowę do Trybunału.

Zdaniem Trybunału, EUIPO prawidłowo uznało, że “imię i nazwisko Pabla Escobara (jest kojarzone) w większym stopniu z handlem narkotykami i z narkoterroryzmem, a także z wynikającymi z nich zbrodniami i cierpieniem, aniżeli z jego ewentualnymi dobrymi uczynkami na rzecz ubogich w Kolumbii”. “Taki znak towarowy będzie zatem postrzegany jako sprzeczny z wartościami i podstawowymi normami moralnymi” – stwierdził Trybunał.

Firma Escobar Inc. – jak podał Reuters – została założona w Puerto Rico przez brata Pabla Escobara, Roberto de Jesusa Escobara Gavirię, który spędził 12 lat w więzieniu za udział w organizacji przestępczej swojego brata.

Gaviria powiedział w 2020 roku, że jego firma wprowadzi na rynek smartfon o nazwie Escobar Fold 1. Według swojej strony internetowej firma obecnie sprzedaje kryptowalutę o nazwie Escobar Cash.

Zabity w 1993 r. w trakcie policyjnej obławy Pablo Escobar nazywany “królem kokainy” był uznawany w latach 80. XX w. za jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych baronów narkotykowych na świecie.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Escobar zyskał fortunę dzięki wartym miliony dolarów transportom kokainy, którą jego kartel kierował głównie do Stanów Zjednoczonych.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZima w Tatrach. Na Kasprowym leży prawie metr śniegu
Następny artykułPo raz pierwszy przy W69! Falubaz zmierzy się z GKM Grudziądz