Branża półprzewodników to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku nowych technologii. Duże firmy prowadzą nieustanne prace nad dostarczeniem bardziej zaawansowanych procesów technologicznych. Liderem pozostaje jednak od dłuższego czasu TSMC. Tajwańska firma zaprezentowała właśnie nowy proces A16, na którym bazowały będą niektóre chipy produkowane w 2026 roku. Jego dużą zaletą będzie efektywność energetyczna.
W 2026 roku rozpocznie się masowa produkcja chipów bazujących na procesie TSMC A16. Dzięki specyficznym rozwiązaniom konstrukcyjnym, zaoferuje on lepszą wydajność oraz efektywność energetyczną.
TSMC boryka się z odpływem personelu w Arizonie. Przyczyną nadużycia w kwestii praw pracowniczych
Plany TSMC sięgają mocno w przyszłość. Kilka miesięcy temu pisaliśmy na przykład o tym, że tajwański podmiot przygotowuje już grunt pod budowę fabryki, która wykorzysta proces technologiczny 1 nm. Zanim to się jednak stanie na rynku zadebiutuje między innymi proces A16. Tajwańska spółka podczas sympozjum w Santa Clara podała, że zaoferuje on lepszą wydajność oraz efektywność energetyczną niż rozwiązania poprzednich generacji. Wzrost wydajności względem procesu N2P wyniesie 8-10%. Efektywność energetyczna będzie z kolei lepsza o 15-20%, przy założeniu zbliżonej wydajności.
TSMC zapowiada, że chipy produkowane poza Tajwanem będą droższe. Część kosztów zostanie przerzucona na klientów
Za postęp w kwestii poboru mocy odpowiedzialna będzie w znacznej mierze specjalna tylna szyna zasilająca Super Power Rail, która stanie się podstawą także dla przyszłych procesów technologicznych. Wykorzystane zostaną także tranzystory GAA nanosheet, które bazują na horyzontalnych warstwach materiału półprzewodnikowego, ułożonych w sposób wertykalny, czego rezultatem będzie trójwymiarowa struktura. Zwiększona zostanie także oczywiście liczba tranzystorów. Możliwe to będzie dzięki większemu zagęszczeniu chipów w procesie A16. Masowa produkcja bazujących na nim jednostek rozpocznie się w drugiej połowie 2026 roku. Proces N2 zadebiutuje odpowiednio wcześniej.
Źródło: TSMC, Tom’s Hardware, WCCFTech
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS