Zakończyliśmy wypłatę trzynastych emerytur. Trafiły do ponad 8,5 mln osób, czyli do wszystkich uprawnionych emerytów i rencistów. ZUS przeznaczył na ten cel 15,1 mld zł – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Rzecznik przypomniał, że trzynastki zostały wypłacone równocześnie z podstawowym świadczeniem, zgodnie z terminami wypłat ustalonymi na: 1., 6., 10., 15., 20. i 25. dzień każdego miesiąca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
“Trzynastki” przysługują w wysokości najniższej emerytury, która w 2024 roku, po marcowej waloryzacji, wynosi 1780,96 zł brutto.
W przypadku renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób uprawnionych, takich jak wdowa i osierocone dziecko, przysługuje jedno wspólne świadczenie pieniężne, które zostaje równo podzielone między wszystkich uprawnionych.
Podobna sytuacja ma miejsce, gdy dochodzi do zbiegu praw do różnych świadczeń, na przykład emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wraz z rentą wypadkową. W takim przypadku osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna trzynastka. Natomiast gdy świadczenia są wypłacane przez różne organy emerytalno-rentowe, to ZUS dokonuje wypłaty trzynastki.
Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługuje osobom, które do 31 marca 2024 roku mają prawo do wypłaty różnych rodzajów emerytur, rent oraz świadczeń, takich jak:
- emerytura pomostowa,
- okresowa emerytura kapitałowa,
- emerytura częściowa,
- renta z tytułu niezdolności do pracy (w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz renty wypadkowe),
- renta szkoleniowa,
- renta socjalna,
- renta rodzinna (w tym renta rodzinna po inwalidzie wojennym lub wojskowym oraz renty rodzinne wypadkowe),
- rodzicielskie świadczenie uzupełniające,
- świadczenie pieniężne dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych,
- nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
- świadczenie i zasiłek przedemerytalny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS