A A+ A++

Przedsiębiorcy z BCC podpowiadają rządowi, czym powinien się zająć w obliczu rosnącej pandemii koronawirusa i powikłań, jakie niesie ze sobą dla ludzi, firm i gospodarki.

– Kluczowe na obecnym, potencjalnie bardzo kryzysowym etapie jest natychmiastowe wprowadzenie w życie przez ministra finansów i rząd zmian zawartych w tzw. tarczy antykryzysowej. Chodzi głównie o te działania finansowe, które poprawiają płynność finansową przedsiębiorstw i podtrzymują dochody pracowników, czyli zmniejszają ryzyko bankructw firm i podtrzymują zatrudnienie pracowników – mówi prof. Stanisław Gomułka, były minister finansów, który pełni tę funkcje także w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.

Według BCC przez niższe dochody i wyższe wydatki polskiej gospodarce grozi silny wzrost deficytu sektora finansów publicznych w 2020 r., nawet w skali 5-10 proc. PKB. W piątek opublikowali wskazania dla rządu, w których wymieniają najważniejsze zagrożenia i chwalą to, co gabinet Mateusza Morawieckiego zrobił, by chronić pracowników i firmy obliczu nadciągającego kryzysu.

Wskazania dla rządu

1. Kluczowe na obecnym, potencjalnie bardzo kryzysowym etapie jest bardzo szybkie, praktycznie natychmiastowe, wprowadzenie w życie przez ministra finansów i rząd zmian zawartych w tzw. Tarczy Antykryzysowej. Chodzi głównie o te działania finansowe, które poprawiają płynność finansową przedsiębiorstw i podtrzymują dochody pracowników, czyli zmniejszają ryzyko bankructw firm i podtrzymują zatrudnienie pracowników.

2. Informacje dostarczane przez firmy i obywateli izbom skarbowym i ZUS-owi należy przyjmować przez najbliższe kilka miesięcy bez weryfikacji, z możliwością korekt, bez kar w IV kwartale 2020 roku w przypadku VAT oraz w 2021 r. w przypadku CIT, PIT i składek emerytalno-rentowych.

3. Przygotować w ciągu najbliższych dwóch miesięcy korektę Tarczy Antykryzysowej w świetle reakcji gospodarki na obecną wersję.

Pozytywy

1. Propozycja dofinansowania wynagrodzeń pracowników w wysokości 40 proc., zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych, odroczenia podatku od sprzedaży detalicznej, odroczenie realizacji PPK i nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego. Przesunięcie płatności zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń w marcu i kwietniu do 1 czerwca 2020.

2. Przedłużenie pozwoleń na pracę dla obcokrajowców.

3. Znaczne zwiększenie przez BGK gwarancji kredytów dla przedsiębiorstw.

Zagrożenia

1. Zagrożeniem dla płynności przedsiębiorstw jest teraz utrzymanie zwrotu podatku VAT przedsiębiorcom na obecnym poziomie 60 dni, zamiast proponowanych przez BCC maksymalnie 15 dni. Grozi nam załamanie się dochodów wielu rodzin. Za przykładem wielu krajów, m.in. Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, potrzebne jest miesięczne świadczenie z budżetu państwa dla wszystkich osób, które są samozatrudnione lub pracują na umowie cywilnoprawnej w wysokości np. 1 500 zł przez przynajmniej najbliższe 3 miesiące, bezzwrotne dla osób, których przychody w 2020 roku spadły o 25 proc. w stosunku do 2019 r., częściowo zwrotne dla pozostałych.

2. Dużym zagrożeniem jest silny wzrost deficytu sektora finansów publicznych w 2020 r., nawet w skali 5-10 procent PKB, na skutek dużo niższych dochodów i dużo wyższych wydatków. Potrzebne są działania stabilizacyjne w 2021 r. i później, m. in. przekierowanie 7,5 mld euro środków UE na finansowanie zwiększonych transferów socjalnych i wydatków na zdrowie w roku 2020 oraz wycofanie się rządu z 13. emerytury i propozycji 14. Prezydent powinien wycofać się z propozycji dalszego obniżania formalnego wieku emerytalnego .

3. Zagrożeniem dla technologicznie mało zaawansowanych przedsiębiorstw i dla pracowników z niższymi kwalifikacjami jest propozycja silnego wzrostu płacy minimalnej, do 4000 złotych miesięcznie w 2022 roku. Utrzymanie tej płacy w latach 2021 i później na poziomie około 50 proc. płacy średniej byłoby zbliżone do oczekiwań zainteresowanych i ekonomicznie dużo mniej kontrowersyjne.

Gospodarczy Gabinet Cieni Business Centre Club to think tank powołany w kwietniu 2012 r., aby wspierać działania prorozwojowe władz publicznych, monitorować prace resortów kluczowych dla przedsiębiorczości, rekomendować zmiany sprzyjające rozwojowi kraju, wzrostowi gospodarczemu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJeden za wszystkich, wszyscy za jednego [ Wiadomości ]
Następny artykułQuebonafide w nowym “programie” Kuby Wojewódzkiego prawi o tęsknocie za filmami DLA DOROSŁYCH: “Ostatnio bardzo mało oglądam…”