Epidemia koronawirusa jeszcze wyraźnie nie wyhamowała, ale jej rozwój udało się w pewnym stopniu ograniczyć. Jest nadal ciężki czas. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii i zapewnić ciągłość działania miejskiego systemu, zmieniono sposób funkcjonowania urzędów. Jak sytuacja obecnie wygląda w Płońsku? O to zapytaliśmy Filipa Przedpełskiego – rzecznika prasowego płońskiego Urzędu Miejskiego.
Extra Płońsk: W związku z epidemią koronawirusa Urząd Miejski w Płońsku musiał zmienić charakter swojej pracy. Jak wygląda to obecnie?
Filip Przedpełski: Niezwłocznie po ogłoszeniu przez rząd RP stanu zagrożenia epidemicznego Burmistrz Miasta Płońska podjął – zgodnie z wytycznymi rządowymi decyzję o zamknięciu przedszkoli i szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Płońsk, a także Miejskiego Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji. W trosce o seniorów burmistrz zadecydował, że do odwołania będzie nieczynny klub Senior+ działający przy ulicy Płockiej 19. Pozostałe jednostki i spółki miejskie pracują nieprzerwanie przez cały czas epidemii, aby zapewnić funkcjonowanie miasta i jego mieszkańców. Urząd Miejski – również. W trosce o bezpieczeństwo interesantów ratusza i pracowników podjęta została decyzja o wyizolowanej obsłudze klientów ratusza i Urzędu Stanu Cywilnego – w specjalnych śluzach i pojedynczo. Przez ostatnie cztery tygodnie, w celu zapewnienia nieprzerwanego funkcjonowania Urzędu Miejskiego, w ratuszu funkcjonował rotacyjny system pracy (część pracowników na miejscu – pozostali zdalnie), gwarantujący uniknięcie paraliżu w przypadku ewentualnej kwarantanny załogi. Od 18 maja Urząd Miejski pracuje już w pełnym składzie i stacjonarnie (z wyłączeniem osób korzystających z opieki nad dziećmi). Interesanci nadal są obsługiwani z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Extra Płońsk: Obecna pandemia spowodowała ogromny kryzys. A szczególnie utrudnione jest to dla uczniów, którzy muszą się uczyć zdalnie, a nie wszystkich stać na laptopy…
Filip Przedpełski: We wszystkich placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Płońsk, a więc w 5 przedszkolach i 4 szkołach podstawowych, nauka odbywa się w sposób zdalny. W miarę możliwości szkoły przekazały uczniom komputery do zdalnej nauki. Poza tym w ramach projektu “Zdalna Szkoła” Gmina Miasto Płońsk pozyskała maksymalne, 100-procentowe dofinansowanie w wysokości 80 tys. zł na zakup sprzętu komputerowego dla uczniów i nauczycieli płońskich szkół podstawowych, który też będzie wykorzystywany w procesie edukacji zdalnej.
Extra Płońsk: Jak wygląda sprawa tzw. małego płońskiego targowiska, które zostało niedawno otwarte, czy są przestrzegane zasady bezpieczeństwa?
Filip Przedpełski: Od dwóch tygodni działa mały targ. Targowisko to cieszy się bardzo dużą popularnością i jest bardzo potrzebne. Korzystają z niego mieszkańcy miasta i powiatu, a dla kilkudziesięciu osób jest to miejsce pracy. Ważny jest jednak aspekt bezpieczeństwa. Spełniamy wszystkie wymagania i stosujemy się do aktualny rozporządzeń rządowych. Na terenie targowiska obowiązują maseczki, rękawiczki jednorazowe i płyny dezynfekujące. Pracownicy Referatu Obsługi Targowisk i Straż Miejska czuwają nad liczbą klientów przebywających na terenie targu – maksymalnie cztery osoby przy jednym punkcie sprzedaży.
Dziękuję za rozmowę
ROZMAWIAŁA KATARZYNA RÓLKA
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS