Pandemia koronawirusa, to czas zupełnie niecodzienny dla nas wszystkich. Mierzymy się i mierzyć się będziemy ze strachem o nasze zdrowie i bliskich. Epidemia wystawiła społeczeństwo na wielką próbę. O pandemii rozmawiamy z Wójtem Gminy Naruszewo – Beatą Pierścińską.
Extra Płońsk: Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Gminie Naruszewo?
REKLAMA
Beata Pierścińska: Podobnie jak w całym kraju. Zmagania z pandemią koronawirusa COVID – 19 rozpoczęliśmy w marcu. W początkowej fazie, głównym przejawem epidemii były osoby znajdujące się w kwarantannie. Dotyczyło to przede wszystkim obywateli Ukrainy, przyjeżdżających do nas do pracy sezonowej. Nie było na terenie Gminy Naruszewo osób chorych. Do końca września możemy mówić o pewnej stabilizacji. Pojawiły się pierwsze zachorowania, jednakże było ich tylko kilka. Sytuacja zmieniła się na gorsze, z początkiem października. Liczba zachorowań znacznie wzrosła. Obecnie mamy 29 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, 85 osób znajduje się w kwarantannie. Niestety kilkoro z naszych mieszkańców walkę z koronawirusem przegrało. Mam nadzieję, że wkrótce doczekamy się skutecznej szczepionki, co sprawi, że najpóźniej wiosną wrócimy do normalnego funkcjonowania.
Extra Płońsk: Czy obecna sytuacja pokrzyżowała plany inwestycyjne Gminy?
Pandemia koronawirusa ma przełożenie na sytuację finansową Gminy. Z jednej strony wielu naszych mieszkańców utraciło, bądź w znacznym stopniu ograniczyło możliwość zarobkowania, co przełożyło się na kilkuprocentowy spadek po stronie dochodowej budżetu, z drugiej zaś strony Gmina poniosła znaczne koszty na przeciwdziałanie skutkom COVID – 19. Jednakże, wspólnie z Radą Gminy staramy się zrobić wszystko, aby trudna sytuacja budżetowa nie miała negatywnego wpływu na realizację zaplanowanych inwestycji. Zgodnie z planem zakończyła się termomodernizacja świetlicy w Strzembowie, przebudowane zostały drogi w Pieścidłach i Drochówce, wybudowaliśmy plac zabaw i siłownię w Wichorowie, sieci wodociągowe w Skarszynie i Radzyminku, trwa remont świetlicy w Postróżu. Do końca zbliża się realizacja szeregu inwestycji zaplanowanych w ramach środków z funduszu sołeckiego. Podpisane zostały umowy na przebudowę dróg w Krysku i Radzyminie oraz termomodernizację szkoły podstawowej w Krysku. W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych złożyliśmy wnioski o dofinansowanie przebudowy dróg w Srebrnej, Łazękach, Skarszynie, Zaborowie, Grąbczewie, termomodernizacji Szkoły Podstawowej w Naruszewie oraz budowę sieci wodociągowej w miejscowościach Sobanice, Radzymin, Radzyminek i Krysk.
Extra Płońsk: Czy mieszkańcy przestrzegają obostrzeń i czy są one uciążliwe dla organów gminy?
Z tego co jest mi wiadomym, mieszkańcy Gminy Naruszewo bardzo poważnie traktują nakładane przez Rząd obostrzenia i ograniczenia. Nie mam żadnych sygnałów, czy to z Policji, czy z Sanepidu, aby było inaczej. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że przestrzeganie zaleceń władz leży w naszym wspólnym interesie. Jeżeli chodzi o funkcjonowanie Urzędu, pandemia wymusiła wprowadzenie pewnych ograniczeń. W trosce o zdrowie mieszkańców i pracowników, wyłączyliśmy możliwość swobodnego przemieszczenia się interesantów po budynku Urzędu Gminy. Jest to niewątpliwie pewna niedogodność, jednakże zaznaczam, że obsługa interesanta prowadzona jest w 100%, wszystkie sprawy załatwiane są tak jak przed pandemią. Pracownicy Urzędu pracują z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zostali wyposażeni w płyny do dezynfekcji, maseczki ochronne, przyłbice, rękawiczki. Podobnie sesje Rady Gminy odbywają się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i dystansu społecznego. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne wyłączona została możliwości uiszczania podatku od nieruchomości i opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi bezpośrednio u sołtysa. Jest to niewątpliwe utrudnienie, szczególnie dla osób starszych, przyzwyczajonych do takiej formy opłacania zobowiązań publicznoprawnych.
Dziękuję za rozmowę
ROZMAWIAŁA KATARZYNA RÓLKA
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS