– Cokolwiek sobie wymyślimy, a związane będzie merytorycznie ze wsparciem naszej grupy beneficjentów i niezbędne do realizacji projektu, będzie mogło być sfinansowane z dotacji. Warsztaty dla KGW – kuchnie świata czy kuchnia lokalna Pałuk. Materiały do zajęć. Poczęstunek. Bilety wstępu do filharmonii, transport. Wszystko to uzyska dofinansowanie – mówiła przedstawicielki Stowarzyszenia Partnerstwo dla Krajny i Pałuk Monika Żydek.
W ubiegłym roku po raz pierwszy w gminie Kcynia, zorganizowane zostało forum NGO, będące płaszczyzną wymiany doświadczeń i podstawą do opracowania programu współpracy na 2024 rok. Forum kontynuowane będzie każdego roku jesienią. Dziś w Urzędzie Miejskim w Kcyni przedstawiciele sektora stowarzyszeń spotkali się po to, by podsumować półrocze. To kolejna inicjatywa gminy skierowana do NGOsów. Znakomita okazja do zapoznania się z dokumentami rozliczeniowymi projektów oraz uzyskania odpowiedzi na bieżące problemy i pytania.
W spotkaniu udział wzięli Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak, kierownik referatu edukacji Rafał Woźniak oraz przedstawicielki Stowarzyszenia Partnerstwo dla Krajny i Pałuk Joanna Bałdyga i Monika Żydek.
– Na terenie gminy Kcynia mamy ponad 70 zarejestrowanych stowarzyszeń w tym kluby sportowe, KGW, OSP i stowarzyszenia zwykłe. Na tle wszystkich stowarzyszeń powiatu nakielskiego jest to imponujący wynik. Nasze stowarzyszenia są bardzo aktywne i zauważalne nie tylko w skali gminy i powiatu. Dziękuję za Państwa zaangażowanie i żywię głębokie przekonanie, że współpraca z sektorem będzie jak dotąd na bardzo wysokim poziomie – podkreślił na wstępie burmistrz.
Zaproszeni goście, przedstawicielki LGD przybliżyły zgromadzonym konkursy zaplanowane w ramach dokumentu Lokalna Strategia Rozwoju (LSR) dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2023-2029. Człowiek siłą Doliny Noteci, które ogłaszane będą począwszy od jesieni bieżącego roku do roku 2029.
Kluby seniora, lokalne ośrodki wiedzy i edukacji, kluby młodzieżowe, wydarzenia kulturalne, szkolenia prośrodowiskowe, obozy integracyjne, a także zagrody edukacyjne, infrastruktura turystyczna oraz nowe miejsca pracy to przykłady działań, na których dofinansowanie od Partnerstwa dla Krajny i Pałuk mogą liczyć mieszkańcy oraz podmioty z powiatu nakielskiego.
W strategii przewidziano dwa pakiety niebieski i zielony. Zielony to rozwój i promowanie aktywnych postaw mieszkańców bazujących na lokalnych zasobach. W ramach obszaru możliwe będzie sfinansowanie bloków takich jak: aktywni gospodarczo w Dolinie Noteci, aktywni społecznie w Dolinie Noteci. Niebieski to budzenie zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz wyłączenia społecznego. Tu bloki obejmują: Srebrną Dolinę Noteci, Młodych w Dolinie Noteci i LOWE w Dolinie Noteci.
– To trzecia perspektywa unijna, w którą jesteśmy zaangażowani, w ramach której będziemy ogłaszać konkursy i wybierać projekty do dofinansowania. Weryfikować, oceniać, rozliczać i wypłacać środki – mówiła Monika Żydek, główny specjalista ds. projektów grantowych – Jesteśmy do Państwa dyspozycji, służymy pomocą i wsparciem (…) Strategia, czyli dokument który opracowaliśmy z lokalną społecznością, podczas 30 spotkań w powiecie nakielski, jest wielofunduszowa czyli finansowana z różnych środków unijnych. Najważniejsze jej założenia posegregowane są w blokach skierowanych do różnych grup odbiorców.
W ramach Srebrnej Doliny Noteci przewidziano działania na rzecz integracji seniorów, pozwalające uchronić te grupę społeczną przed wykluczeniem i izolacją. Działaniem objęte zostaną wszystkie osoby powyżej 60 roku życia. Wartość grantów wyniesie od 50 do 100 tysięcy złotych.
Możliwe będzie tworzenie klubów seniora, organizacja wydarzeń integrujących środowisko seniorów, spotkania o charakterze międzypokoleniowym, wycieczki, wyjazdy na basen, do kina, do teatru.
– Cokolwiek sobie wymyślimy, a związane będzie merytorycznie ze wsparciem naszej grupy beneficjentów i niezbędne do realizacji projektu, będzie mogło być sfinansowane z dotacji. Warsztaty dla KGW – kuchnie świata czy kuchnia lokalna Pałuk. Materiały do zajęć. Poczęstunek. Bilety wstępu do filharmonii, transport. Wszystko to uzyska dofinansowanie – mówiła pani Monika.
W ramach Młodzi w Dolinie Noteci przewidziano działania na rzecz promowania równości szans i aktywnego udziału dzieci i młodzieży w życiu społecznym, a także wsparcie na rzecz zatrudnienia i integracji społeczno – gospodarczej ludzi młodych. Grupę docelową stanowić będą dzieci i młodzież w wieku 6 do 24 lat (muszą być uczniami w cyklu edukacyjnym – przyp. red.) . Maksymalna wartość grantu 100 tyś złotych, poziom dofinansowania 95%.
– Dzieci i młodzież muszą otrzymywać wsparcie kompleksowe, wszechstronne, podobnie jak seniorzy. Nie ma wiec możliwości kierowania działań tylko i wyłącznie na sport lub tylko na kulturę. Zakładamy, iż działania skierowane będą na minimum 3 różne obszary np. zdrowie, sport, kulturę – informowały przedstawicielki LGD.
Wszystkie działania skierowane będą musiały być do mieszkańców powiatu nakielskiego. Nie ma możliwości, aby korzystali z nich mieszkańcy innych powiatów. Działania również powinny być organizowane na terenie powiatu, poza wyjazdami jednorazowymi np. do kina do teatru czy na basen, które mogą mieć miejsce na terenie województwa kujawsko – pomorskiego. Nie będzie możliwości finansowania remontów pomieszczeń na cele klubu, ale doposażanie obiektów jak najbardziej tak.
Ciekawym obszarem strategii jest LOWE w Dolinie Noteci a więc Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji. Tu stowarzyszenia nie mogą wnioskować, ale mogą być partnerami. Wnioskują organy prowadzące szkoły np. gmina. LOWE ma edukować i przekazywać wiedze osobom dorosłym, a więc powyżej 18 roku życia. Wartość dofinansowania to 250 tys. złotych, przy założeniu, iż LOWE musi działać minimum 12 miesięcy.
– Pakietom zielonemu i niebieskiemu towarzyszyć będzie żółty obejmujący infrastrukturę. Będzie to infrastruktura niekomercyjna, publiczna lub też tworzona przez organizacje pozarządowe, służąca rekreacji, wypoczynkowi, turystyce, spędzaniu czasu w pięknych okolicznościach przyrody – prezentowała dalej Żydek – działanie nie obejmie budowy i remontów świetlic. Będzie natomiast nakierowane na pobudzenie aktywności i tchnięcie życia do istniejących świetlic pobudowanych w poprzednich okresach programowania unijnego.
Stowarzyszenia uzyskać będą mogły 100% dofinansowania przedsięwzięć infrastrukturalnych, jednostki sektora finansów publicznych tylko 75%.
Odrębną grupę projektów stanowić będą te, finansowane z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej, a więc drugiego źródła funduszy unijnych, których dysponentem jest LGD.
Tu przewidziano działania – Aktywni społecznie w Dolinie Noteci, z grantami wartości od 10 do 30 tysięcy złotych i maksymalnym poziomem dofinansowania do 100%.
Zakres wsparcia w głównej mierze obejmować będzie ochronę dziedzictwa kulturowego lub przyrodniczego obszaru LSR. Grupę docelową stanowić będą tu mieszkańcy obszaru objętego LSR, w szczególności dzieci i młodzież (do 25 r.ż.) oraz osoby starsze (ukończony 60 r.ż.). Obowiązkowym elementem projektu (warunkiem dostępu) będzie natomiast nawiązanie współpracy z lokalną organizacją społeczną lub sołectwem.
– Jeśli nie korzystaliście Państwo wcześniej ze wsparcia LGD, to zachęcam najpierw do tych mniejszych inicjatyw, choć oczywiście nie zniechęcam do dużych – klubów seniora i młodzieżowych – mówiła p. Monika – Na terenie gminy Kcynia z poprzedniego rozdania realizowaliśmy m.in. otwarcie izby pamięci Towarzystwa Historycznego w Kcyni. Korzystały panie z KGW w Szczepicach, które zorganizowały warsztaty gotowania w Minikowie. W Górkach Zagajnych miało miejsce Święto Smaku i Tradycji, organizowane przez OSP – wyliczała.
Przypomnijmy – Roczny program współpracy wskazuje na finansowe oraz inne, pozafinansowe formy kooperacji samorządu z sektorem NGO.
Działalność ta w przypadku gminy Kcynia obejmuje m.in. wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działalności i współdziałania w celu zharmonizowania tych kierunków, w szczególności: projekcie budżetu oraz zadań przewidzianych do realizacji na jego podstawie, zapewnienie powszechnego dostępu do informacji o możliwościach uzyskania wsparcia działalności organizacji ze źródeł zewnętrznych, w tym funduszy europejskich oraz krajowych, organizowanie spotkań, konferencji, szkoleń i poradnictwa w zakresie będącym przedmiotem zainteresowania organizacji pozarządowych i Gminy Kcynia; wspieranie działalności organizacji poprzez nieodpłatne udostępnianie sprzętu i środków technicznych oraz wsparcia logistycznego; obejmowanie patronatem przez władze gminy projektów i inicjatyw realizowanych przez organizacje pozarządowe m.in. o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, sportowym oraz społecznym, realizowanych przez organizacje pozarządowe, w tym fundacja pucharów, nagród; przekazywanie materiałów promocyjnych dla organizacji, co składa się również na szeroko pojętą promocję organizacji i ich działań; prowadzenie i aktualizowania bazy danych organizacji pozarządowych.
Gmina Kcynia promuje lokalne organizacje pozarządowe i podejmowane przez nie działania. Współpracuje ściśle ze stowarzyszeniami w zakresie udziału w wydarzeniach promujących gminę na zewnątrz oraz prezentacji dokonań na targach i imprezach – m.in. w czasie targów w Minikowie oraz Przysieku. Przedstawiciele stowarzyszeń, którzy odnoszą sukcesy, zapraszani są na sesje Rady Miejskiej, by tam, oficjalnie docenić i nagrodzić ich działalność.
Wsparcie obejmuje także kcyńskie parafie, które liczyć mogą na pomoc w wypełnianiu wniosków kierowanych do ministerstwa kultury czy konserwatora zabytków.
Ewa Hałas (zdjęcia Ewa Hałas)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS