Okres ciąży to wyjątkowy czas, zarówno dla przyszłej mamy, jak i intensywnie rozwijającego się maluszka. Szczególnych zmian doświadczycie zwłaszcza w trzecim trymestrze. Ostatnie miesiące przed porodem to czas przygotowań, ale też okres, w trakcie którego należy wykonać badania kontrolne. Ich celem jest zapewnienie Tobie i dziecku bezpieczeństwa. Sprawdź, jakie badania czekają Cię w trzecim trymestrze ciąży!
Kontrola w trzecim trymestrze ciąży
Trzeci trymestr ciąży to trzy ostatnie miesiące, a dokładniej okres od 27. tygodnia do momentu porodu. Szacunkowo ciąża trwa 40 tygodni, ale również rozwiązanie dwa tygodnie przed i po planowanym terminie uznaje się za prawidłowe.
W pierwszym półroczu ciąży z pewnością przeszłaś już sporo badań – bardziej i mniej przyjemnych, np. krzywą cukrową, która dla wielu przyszłych mam borykających się z nudnościami bywa bardzo nieprzyjemna. Drugi trymestr zwykle jest lżejszy. Maluszek intensywnie się rozwija, ale mama czuje się stosunkowo lepiej w porównaniu do początków ciąży.
Gdy mija długo wyczekiwana data ostatniego trymestru, wiele mam oddycha z ulgą – teoretycznie, bo trudności w oddychaniu są charakterystyczne dla tego okresu i wynikają z coraz większego ucisku macicy i maluszka na przeponę. Na tym etapie ciąży dziecko ma ogromne szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój, nawet gdyby przyszło na świat przedwcześnie. Nie należy jednak spoczywać na laurach.
Każdy dodatkowy dzień w Twoim brzuszku ma kluczowe znaczenie dla rozwoju maluszka. Pod koniec ciąży czeka Cię też kilka podstawowych badań, których nie należy lekceważyć dla dobra dziecka, jak i swojego. Należą do nich kontrolne USG 3 trymestru, badania na podstawie próbki krwi w kierunku chorób zakaźnych, a także systematyczne KTG, zwłaszcza w ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem.
Badania USG w trzecim trymestrze ciąży – kiedy dokładnie się je wykonuje?
Badanie ultrasonograficzne (USG) wykonuje się systematycznie od początku ciąży. W pierwszym trymestrze zwykle przeprowadza się badanie transwaginalne, kolejno przezskórne. Za pomocą takiego badania można ocenić rozwój dziecka i zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia każda kobieta ciężarna powinna mieć wykonane przynajmniej cztery badania ultrasonograficzne, w następujących okresach ciąży:
- między 11. a 14. tygodniem (pierwszy trymestr),
- między 18. a 22. tygodniem (drugi trymestr),
- między 28 a 32. tygodniem (trzeci trymestr).
- a także po 40 tygodniu.
W większości przypadków wykonuje się dodatkowo USG transwaginalne przed 10. tygodniem ciąży. W przypadku prywatnej kontroli ciąży badania USG zwykle wykonuje się znacznie częściej, praktycznie podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę, czyli nawet co 2–4 tygodnie.
Czego można się dowiedzieć na podstawie ostatnich badań USG?
W trzecim trymestrze USG jest jednym z najważniejszych badań. Zwykle wykonuje się je między 28. a 32. tygodniem ciąży. Jego głównymi celami są:
- ocena ułożenia dziecka;
- analiza budowy jego ciała;
- ocena stanu i lokalizacji łożyska;
- ocena ilości płynu owodniowego;
- analiza tempa wzrostu maluszka;
- określenie przypuszczalnej masy dziecka (biometria);
- kontrola ruchów malca;
- sprawdzenie rozwoju mózgu, klatki piersiowej, serca i kręgosłupa;
- kontrola rozwoju jamy brzusznej i miednicy;
- ocena stanu łożyska i pępowiny.
Dzięki badaniu USG w trzecim trymestrze dowiesz się więc, czy ciąża przebiega prawidłowo. Poznasz też aktualny rozwój dziecka. W przypadku rozpoznania ewentualnych zagrożeń, lekarz ginekolog prowadzący ciążę będzie w stanie w porę podjąć odpowiednie kroki.
Pozostałe obowiązkowe badania diagnostyczne w ostatnim trymestrze
Poza USG w trzecim trymestrze ciąży zaleca się również systematyczną kardiotokografię (KTG). Badanie to pozwala na kontrolę tętna płodu i czynności skurczowej macicy.
Ponadto w ostatnich tygodniach przed powitaniem maluszka na świecie musisz poddać się obowiązkowym badaniom kontrolnym w kierunku schorzeń, takich jak:
- wirusowe zapalenie wątroby typu B,
- kiła,
- HIV,
- GBS – zakażenie paciorkowcem beta-hemolizującym.
Wyniki takich badań należy mieć przy sobie w dniu przyjęcia na oddział porodowy.
Materiał zewnętrzny
Napisany dnia: 12.12.2022, 16:00
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS