Niedziela, 8 września 2024 roku, przyniosła kulminację Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego w Nowym Tomyślu. Trzeci, a zarazem ostatni dzień imprezy, wypełniony tradycyjnymi obrzędami dożynkowymi, pokazami myśliwskimi i wieczornymi występami, przyciągnął licznych mieszkańców oraz gości z całego regionu.
O godzinie 13:00, pod wiatą na terenie Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, odbyła się polowa Msza Święta Dziękczynna Dożynkowa. Wydarzenie to miało wyjątkową, myśliwską oprawę, która dodała uroku i podniosłości ceremonii. Msza, odprawiona wśród zieleni, była wyrazem wdzięczności za plony, które w tym roku zebrały lokalne społeczności rolnicze.
Po zakończeniu mszy, rozpoczął się barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca KĘBŁOWO. Uczestnicy korowodu, ubrani w tradycyjne stroje ludowe, niosąc symbole dożynek – wieńce i chleb, które są wyrazem wdzięczności za tegoroczne plony, przemaszerowali pod scenę.
Po dotarciu korowodu na miejsce, odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy, podczas którego burmistrz Nowego Tomyśla Marcin Brambor wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Ratajczakiem przyjęli chleb i wieńce od rolników, symbolizujące ich trud i poświęcenie. Zespół Pieśni i Tańca KĘBŁOWO uświetnił to wydarzenie swoim występem, prezentując bogaty repertuar pieśni i tańców ludowych. Występ ten, pełen folklorystycznych rytmów i barw, spotkał się z ogromnym aplauzem publiczności. Oczywiście nie zabrakło też symbolicznego dzielenia chleba przez władze miasta i rozdawania go mieszkańcom.
Kolejnym ważnym punktem programu był II Hubertus Nowotomyski – wydarzenie dedykowane tradycjom myśliwskim. Tego popołudnia na terenie Parku Feliksa można było podziwiać występy zespołów grających muzykę myśliwską oraz uczestniczyć w licznych pokazach i konkursach. Prezentacje kynologiczne i sokolnicze przyciągnęły wielu miłośników przyrody, a odgłosy kniei i edukacja leśno-łowiecka dostarczyły cennych informacji o polskich lasach i ich mieszkańcach. Pokazy rzeźby w drewnie oraz bogata oferta na jarmarku produktów regionalnych dodatkowo wzbogaciły ten dzień. Dla smakoszy przygotowano konkursy kulinarne, w których mogli spróbować regionalnych specjałów. Na stoiskach degustacyjnych serwowano potrawy inspirowane dziczyzną i tradycyjną kuchnią wiejską, co spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników. Po tych wydarzeniach ogłoszono wyniki konkursów i turniejów Jarmarkowych.
Jednym z głównych punktów niedzielnego wieczoru był występ Formacji Chatelet. Jest to krakowski kabaret założony w 1996 roku. Obecnie występuje w dwuosobowym składzie: Adam Małczyk i Karol Wolski. Artyści kabaretowi swoimi humorystycznymi skeczami i interakcjami z publicznością zapewnił uczestnikom mnóstwo śmiechu. Komicy słyną z doskonałego poczucia humoru i umiejętności improwizacji, co sprawiło, że ich występ stał się jednym z najzabawniejszych momentów dnia.
Ostatnim punktem programu podczas tegorocznego Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego 2024, był koncert gwiazdy wieczoru – Małgorzaty Ostrowskiej. Legendarna wokalistka zaprezentowała swoje największe hity, w tym utwory takie jak “Meluzyna” czy “Szklana pogoda”. Jej występ, pełen energii i rockowej charyzmy, porwał publiczność do wspólnej zabawy. Małgorzata Ostrowska, znana z wyjątkowego głosu, zafundowała uczestnikom Jarmarku niezapomniane muzyczne wrażenia.
Trzeci dzień Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego 2024, który był połączony z Dożynkami Gminnymi i II Hubertusem Nowotomyskim, zakończył się na wysokim poziomie, łącząc tradycję z nowoczesnymi formami rozrywki. Wydarzenie to stanowiło doskonałą okazję do celebrowania lokalnej kultury, integracji mieszkańców i gości, a także wspólnego świętowania zakończenia zbiorów i bogatych tradycji regionu.
Przez wszystkie dni nowotomyskiego Jarmarku pogoda była piękna, słoneczna, upalna, a termometry wskazywały ponad 30 stopni Celsjusza. Bardzo ciepłe były też wieczory oraz noce. Nie spadła ani kropla deszczu, co z pewnością jest warte zauważenia, szczególnie, że impreza odbywa się we wrześniu. Lepszej pogody organizatorzy nie mogli sobie wymarzyć.
Tego dnia, podobnie jak w sobotę, w godzinach od 12:00 do 18:00, zorganizowano Strefę Zdrowia Phoenix Contact Wielkopolska, w której czekało mnóstwo atrakcji, konkursów oraz zajęć. Także w sobotę i niedzielę, w godzinach od 13:00 do 17:00, na stoisku firmy Josera, można było uzyskać porady dotyczące żywienia psów i kotów oraz porozmawiać z behawiorysta psów. Nowotomyska Izba Historyczna im. Sylwii Kupiec była czynna w sobotę i niedzielę w godzinach od 14:00 do 17:00, na placu Niepodległości. Całej imprezie towarzyszyły też liczne stoiska z wyrobami plecionkarzy z Nowego Tomyśla, pokazy w wykonaniu przedstawicieli szkół plecionkarskich oraz prezentacja rzemiosła plecionkarskiego. Oczywiście podczas wydarzenia nie brakowało licznych stoisk gastronomicznych i handlowych, dmuchańców i atrakcji dla dzieci oraz wesołego miasteczka.
Poza częścią artystyczną, podczas tegorocznego Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego, odbyło się mnóstwo turniejów, zawodów i meczów, głównie na płycie nowego Stadionu Miejskiego.
Tegoroczny Jarmark Chmielo-Wikliniarski pierwszego dnia poprowadził doskonale znany od ponad 40 lat w Nowym Tomyślu Zbigniew Grochal, który to swój pierwszy nowotomyski Jarmark poprowadził w 1977 rok. Natomiast w kolejne dwa dni, na Jarmarkowej scenie, w roli konferansjera zaprezentował się Miłosz Markiewicz.
Nad bezpieczeństwem podczas imprezy czuwała m.in. ochrona, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu, wspierani przez policjantów z Poznania, a także Straż Miejska w Nowym Tomyślu. Imprezę zabezpieczały też wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Nowy Tomyśl, a więc OSP Bukowiec, OSP Boruja Kościelna, OSP Wytomyśl, OSP Jastrzębsko Stare, OSP Sątopy i OSP Róża, a także ratownicy medyczni.
Na koniec dodajmy, że portal PNT.INFO.PL już po raz dziewiąty z rzędu był patronem medialnym Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego.
Tekst i zdjęcia: PNT.INFO.PL
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS