W środę 14 września, po 13:00 odbędzie spotkanie zarządu Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie z szefem NFZ. Konflikt lekarzy rodzinnych z Funduszem narasta od dawna. Kilka tygodni temu Porozumienie ZIelonogórskie złożyło zawiadomienie o podejrzeniu nadużywania przez Narodowy Fundusz Zdrowia pozycji dominującej.
O spotkaniu poinformował na Twitterze szef Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. Jutro z spotykamy się z prezesem NFZ – napisał. Trzeba pozałatwiać zaległe sprawy, żebyśmy mogli pójść do przodu.
Dialog zawsze jest dla mnie bardziej wartościowy niż konflikt. Po uzgodnieniach z Adamem Niedzielskim, jutro siądziemy do szczegółowych rozmów z Prezesem NFZ – dodał Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Lekarze rodzinni zarzucają Funduszowi jednostronną zmianę przez płatnika okresu wypowiedzenia umów z dotychczas funkcjonującego 45-dniowego terminu na 90 dni. Chodzi o aneksy dotyczące zwiększonej wyceny świadczeń, w tym finansujących podwyżki wynagrodzeń. Część placówek aneksów nie podpisała właśnie z uwagi na zmieniony okres wypowiedzenia. Jednocześnie NFZ odpowiedział lekarzom podstawowej opieki rodzinnej, że zasadniczym okresem wypowiedzenia umów, wskazanym przez ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jest okres nie krótszy niż 3 miesiące. Tłumaczył w komentarzu dla Polityki Zdrowotnej Andrzej Troszyński.
Nawiasem mówiąc, trzymiesięczny okres wypowiedzenia jest przyjęty we wszystkich pozostałych rodzajach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i nie budzi wśród świadczeniodawców kontrowersji – dodał.
Porozumienie Zielonogórskie podnosi w swoim oświadczeniu z 5 września br., że “zmiany zarządzeń Prezesa NFZ, zgodnie z postanowieniami § 42 ust. 5 OWU (Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej), wchodzą w życie automatycznie (aneksowanie w razie konieczności, wymaga jedynie sama umowa). Taka interpretacja wynikająca jednoznacznie z przepisu OWU była uwzględniania i stosowana przez NFZ dotychczas. Świadczy o tym choćby zmiana wynikająca z Zarządzenia Prezesa NFZ nr 38/DSOZ/2022 z dnia 29.03.2022 r. zmieniającego Zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie POZ. Zarządzenie to wprowadziło nowe, wyższe wyceny świadczeń w ramach opieki POZ, jednocześnie stanowiło podstawę wypłaty wyższych stawek wynagrodzeń przez NFZ bez konieczności aneksowania umów o udzielanie świadczeń.”
Zarząd Federacji dodaje także, że “bezprawne działania NFZ dotyczą nie tylko zmiany okresu wypowiedzenia bez uzgodnienia ze stroną świadczeniodawców POZ, ale również wypłaty wynagrodzeń podmiotom, które podpisały aneksy, ale na poprzednio obowiązujących zasadach, tj. po stawkach funkcjonujących poprzednio, jak również wstrzymaniu wypłat podmiotom, które z uwagi na powyższe, nie podpisały aneksów, mimo, iż prawnie nie jest to wymagane.”
zobacz więcej
Znamy odpowiedź NFZ ws. aneksów do umów na udzielanie świadczeń POZ
Federacja Porozumienie Zielonogórskie złożyła zawiadomienie o podejrzeniu nadużywania przez NFZ pozycji dominującej oraz skarg do instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie stabilności funkcjonowania państwa polskiego oraz bezpieczeństwa pacjentów:
• Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta;
• Mateusza Morawieckiego – Prezesa Rady Ministrów;
• Adama Niedzielskiego – Ministra Zdrowia;
• Andrzej Dudy – Prezydenta RP;
• Dr hab. Marcina Wiącka – Rzecznika Praw Obywatelskich;
• Bartłomieja Chmielowca – Rzecznika Praw Pacjenta;
Wcześniej przychodnie skupione w ramach Federacji stawiały także zarzuty MZ i Ministrowi Zdrowia w zakresie zmian w POZ związanych z finansowaniem w obszarze budżetu powierzonego oraz wprowadzania opieki koordynowanej, która ma być poważnym utrudnieniem dla funkcjonowania małych przychodni.
Polecamy także:
zobacz więcej
Jacek Krajewski (PZ): 90 proc. placówek nie będzie w stanie dostosować się do zmian w POZ od października (WYWIAD I cz.)
zobacz więcej
Jacek Krajewski (PZ): Powinien być pilotaż opieki koordynowanej w małych ośrodkach i na wsiach (WYWIAD II cz.)
zobacz więcej
POZ z nowym katalogiem chorób i świadczeń gwarantowanych
zobacz więcej
Zmiany wartości stawek kapitacyjnych lekarzy, pielęgniarek i położnych POZ. NFZ opublikował rozporządzenie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Trzeba pozałatwiać zaległe sprawy, żebyśmy mogli pójść do przodu – spotkanie Porozumienia Zielonogórskiego z Prezesem NFZ. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS