Samorządowiec ocenił, że obowiązująca ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy jest bardzo potrzebna, “ponieważ musimy myśleć o systemie i o tym jak pomagać w kolejnych tygodniach i miesiącach naszym ukraińskim przyjaciołom”. Zwrócił uwagę, że ustawa reguluje kwestie rejestracji Ukraińców w Polsce, edukacji, pomocy społecznej i pomocy medycznej. Zdaniem Trzaskowskiego, to ostatnie jest niesłychanie istotne.
– W samej Warszawie mamy 300 tys. Ukraińców, to będzie olbrzymie wyzwanie dla naszej administracji. Samo przydzielanie nr PESEL, nawet przy pomocy rządowej, bo taką pomoc minister Paweł Szefernaker (wiceszef MSWiA – red.) obiecał, będzie trwało tygodniami, a nam zależy na tym, żeby miasto mogło normalnie dalej funkcjonować – podkreślił prezydent stolicy.
Dodał, że wypłacanie 40 zł każdej rodzinie, która przyjęła Ukraińców, również będzie procesem bardzo obciążającym dla stołecznej administracji.
– Zrobimy wszystko, żeby się wywiązać z tych zadań, ale potrzeba tutaj po pierwsze systemu, wsparcia rządowego a ja uważam, że w ogóle potrzebny jest system międzynarodowy ONZ i Unii Europejskiej, który powinien w Polsce funkcjonować i pomagać nam wszystkim w rozwiązaniu tego problemu, bo jest to problem (…) całej Europy – powiedział Trzaskowski.
Od 19 marca PESEL dla Ukraińców
W środę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że od najbliższej soboty (19 marca br.), we współpracy z miastem stołecznym Warszawa, ruszy nowy punkt, w którym obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać numer PESEL.
– Będzie to punkt na Stadionie Narodowym. W tym punkcie wspólnie będą pracować zarówno pracownicy samorządowi, jak i pracownicy administracji centralnej. Planujemy, aby w tym miejscu można było obsługiwać jednocześnie blisko sto osób – podkreślił wiceminister.
W sobotę wieczorem w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przepisy, regulujące m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą, weszły w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i obowiązują, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego br.
Czytaj też:
Fala uchodźców w Polsce. Szefernaker: Zgadzam się tutaj z TrzaskowskimCzytaj też:
Niemal 2 miliony uchodźców przekroczyło granicę. Ilu z nich zostało w Polsce?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS