Poseł Lewicy Tomasz Trela przekazał, że Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego nie zgodziło sie na pociągnięcie do odpowiedzialności sędzi Krystyny Pawłowicz, byłej posłanki PiS. Sprawa ma związek z wpisami w mediach społecznościowych “Pani Krystyno, widzimy się w sądzie. Obiecuję” – zapowiedział Trela.
Tomasz Trela na Twitterze zamieścił zdjęcie uchwały Trybunału Konstytucyjnego.
“Wystąpiliśmy z mecenasem Rafałem Karbowniczkiem do Prezes TK o uchylenie immunitetu Krystynie Pawłowicz (tej od “dziada kalwaryjskiego”…) TK nie zgodził się na pociągnięcie jej do odpowiedzialności. Chamstwa nie obroni żaden immunitet. Pani Krystyno, widzimy się w sądzie. Obiecuję” – napisał poseł Lewicy. Uchwała TK datowana jest na 8 listopada.
Wniosek do prezes Trybunału Konstytucyjnego Trela złożył na początku października.
Tomasz Trela, poseł Lewicy złożył wniosek o uchylenie immunitetu Krystynie Pawłowicz
Chodzi o wpisy w mediach społecznościowych
Sprawa ma związek z utajnieniem przed kilkoma miesiącami przez prezes TK Julię Przyłębską oświadczeń majątkowych pięciorga sędziów Trybunału, w tym Krystyny Pawłowicz.
Komentując to działanie, poseł Trela napisał w kwietniu na Twitterze, że “osoba publiczna, która nie chce ujawnić swojego oświadczenia majątkowego, bierze po prostu w łapę” i że jest “ciekawy, ile i za co wzięła Pawłowicz z Przyłębską?”.
W odniesieniu do słów posła, Pawłowicz opublikowała pod koniec kwietnia wpis na Twitterze nazywając Trelę m.in. “chamem”, “łobuzem”, “dziadem kalwaryjskim” i “V ruską kolumną”. “Udowodnij najpierw, że brałam łapówki (…) Albo na kolana, pod stół i odszczekać!” – napisała sędzia.
Wniosek o uchylenie immunitetu Krystynie Pawłowicz
Pełnomocnik Treli, wspomniany mecenas Rafał Karbowniczek, informował w październiku, że prywatny akt oskarżenia przeciwko Pawłowicz trafił do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście. Dotyczy on przestępstw m.in. zniesławienia i zniewagi. – Żeby ten akt oskarżenia mógł być dalej procedowany, złożyliśmy wniosek o uchylenie immunitetu pani sędzi Pawłowicz – tłumaczył wówczas adwokat.
Zgodnie z przepisami, taki wniosek musi zostać poddany pod głosowanie Zgromadzenia Ogólnego TK w ciągu miesiąca od złożenia. Do wyrażenia zgody na pociągniecie sędzi do odpowiedzialności potrzebna jest bezwzględna większość głosów sędziów Trybunału.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS