A A+ A++

W minionym roku przyznaliśmy wsparcie dla prawie 300 inwestycji na łączną kwotę 1,35 mld zł. Dzięki temu powstanie niemal 8,5 tys. lokali mieszkalnych. W tym roku zainteresowanie programem również utrzymuje się na wysokim poziomie. Co więcej – limit wypłat na ten rok został wyczerpany. Stąd planowana zmiana w programie budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK) – komentuje Przemysław Osuch, dyrektor Departamentu Funduszy Mieszkaniowych w BGK.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 26 kwietnia 2022 08:26

  • Nowela ustawy dotycząca finansowania programów mieszkaniowych, nad którą trwają prace legislacyjne, zakłada rozwiązania mające usprawnić działanie realizowanego przez BGK programu BSK.
  • – Po zmianach BGK będzie udzielać finansowego wsparcia nie tylko w ograniczeniu do limitu wydatków budżetowych w danym roku, ale również innych środków Funduszu Dopłat, z którego finansowany jest program – wyjaśnia Przemysław Osuch z BGK.
  • Doprecyzowane zostaną przepisy dotyczące m.in. przekazywania nieruchomości gminom pod inwestycje w oparciu o rozwiązania “lokal za grunt” oraz przepisy zabezpieczające interesy Skarbu Państwa w sytuacji zbycia przez gminę nieruchomości przekazanej wcześniej na realizację inwestycji.
  • Rynek mieszkaniowy w Polsce będzie tematem dyskusji podczas panelu Mieszkalnictwo, który odbędzie się 27 kwietnia 2022 r. w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

7 kwietnia odbyło się w Sejmie I czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Projekt został skierowany do Komisji Infrastruktury.

W ubiegłym roku wszedł w życie Pakiet mieszkaniowy, który zwiększył poziom wsparcia z programów mieszkaniowych dla samorządów, spółek gminnych oraz SIM, czyli społecznych inicjatyw mieszkaniowych (dawnych towarzystw budownictwa społecznego).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Nowelizacja stanowi kontynuację wprowadzanej przez rząd reformy programów społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego – tłumaczył Piotr Uściński, wiceminister w resorcie rozwoju i technologii, przedstawiając posłom projekt.

Jak informuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), wcześniejsze rozwiązania wpłynęły na znaczący wzrost inwestycji realizowanych przez wymienione podmioty. W 2021 roku do BGK wpłynęły 422 wnioski o udzielenie finansowego wsparcia z programu budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK). To aż 6 razy więcej wniosków niż rok wcześniej.

– W minionym roku przyznaliśmy wsparcie dla prawie 300 inwestycji na łączną kwotę 1,35 mld zł. Dzięki temu powstanie niemal 8,5 tys. lokali mieszkalnych. W tym roku zainteresowanie programem również utrzymuje się na wysokim poziomie. Co więcej – limit wypłat na ten rok został wyczerpany. Stąd planowana zmiana w programie – komentuje Przemysław Osuch, dyrektor Departamentu Funduszy Mieszkaniowych w BGK.

I dodaje, że nowela ustawy dotycząca finansowania programów mieszkaniowych, nad którą trwają prace legislacyjne, zakłada rozwiązania mające usprawnić działanie realizowanego przez BGK programu BSK.

Czytaj więcej na PortalSamorzadowy.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Bez porównania” -Manuela Gretkowska, Ofelia oraz lokalne ambasadorki PUMA w najnowszej kampanii SHE MOVES US
Następny artykułWarzywa i owoce w lodówce? Tak, ale nie wszystkie