W weekend 14-15 września będzie można wziąć udział w darmowych spacerach, rajdach rowerowych, warsztatach i koncertach. W projekt zaangażowało się między innymi Muzeum Śląskie, Instytut im. W. Korfantego i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o dużej skali i zasięgu. Co roku mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić ciekawe zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD można zwiedzić niedostępne na co dzień zabytki, a uczestnicy spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną. Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 odbywają się we wrześniu, ze szczególnym uwzględnieniem 7-8 września oraz 14-15 września, pod hasłem Szlaki.Sieci.Połączenia. W Katowicach atrakcje zaplanowane są na drugi z weekendów. Poniżej zamieszczamy przegląd zapowiedzianych wydarzeń.
Koło Przewodników Miejskich i Terenowych GO PTTK w Katowicach
W ramach koła organizowane są 4 spacery pod hasłem ”Nauka łączy pokolenia”. Zaplanowano zwiedzanie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, które odbędzie się w niedzielę 15 września, o godzinie 12.00. Spacer poprowadzą Anna Cichoń i Zofia Rogowska. Zwiedzanie rozpocznie się od gmachu ASP, dawnego kasyna przy ul. Raciborskiej 37, potem uczestnicy zwiedzą budynek koszar przy ul. Koszarowej 19 i nowoczesny budynek przy ul. Raciborskiej 50, czyli pracownię wzornictwa, graficzną i malarstwa oraz sale reprezentacyjne. Spacery odbędą się bez względu na warunki atmosferyczne. Dodatkowych informacji udziela organizator. Więcej TUTAJ.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Instytucja organizuje wycieczkę rowerową „Tajemnice lasów panewnickich i załęskich”. Odbędzie się ona 14 września o godzinie 10:00. Szlak prowadzić będzie śladami II wojny światowej. Uczestnicy poznają sieci kolei wąskotorowych kopalni „Wujek”. Wydarzenie będzie łączyć w sobie historię, przyrodę, kulturę i przemysł. Przejazd z komentarzem historycznym (dystans około 20 km) potrwa mniej więcej 3 godziny. Meta będzie znajdować się w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach-Brynowie, gdzie uczestnicy wycieczki będą mogli bezpłatnie zwiedzić z przewodnikiem wystawę poświęconą pacyfikacji KWK „Wujek” w grudniu 1981 r. Udział jest bezpłatny, ale niezbędne są zapisy mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 32 438 79 66. Więcej TUTAJ.
Muzeum Śląskie
W programie muzeum będą zarówno propozycje skierowane do zainteresowanych podążaniem industrialnymi szlakami, jak i zajęcia artystyczne dla dzieci. 14 września o godz. 11.00 odbędzie się oprowadzanie „Zielonym szlakiem. Szlakiem kopalni” po terenie Parku Boguckiego i dzielnicy Bogucice, a o godz. 16.00 oprowadzanie po terenie Muzeum Śląskiego „Byzuch u Ferdynanda”. W trakcie spaceru z przewodnikiem uczestnicy odkryją, jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności. Natomiast o godz. 12.30 organizatorzy zapraszają rodziny z dziećmi na warsztaty artystyczne „A może by tak kolaż?” Bilety na oprowadzania kosztują 1 zł i uprawniają do wejścia na wystawy stałe i tymczasowe w dniu wydarzenia. Z kolei bilety na warsztaty są za 5 zł (max. 2 osoby dorosłe + dzieci) i również uprawniają do wejścia na wystawy 14 września. Więcej TUTAJ.
Instytut im. W. Korfantego
15 września instytucja zaprasza na plenerowe koncerty chórów w Katowicach (Plac Sejmu Śląskiego, ogród przy katedrze ewangelicko-augsburskiej, Strefa Kultury, Park Powstań Śląskich, targowisko przy ul. Mickiewicza, plac przed Teatrem Śląskim) pod hasłem „CZEŚĆ każdej PIEŚNI!”, warsztaty śpiewu białego oraz wykład o znaczeniu pieśni i chóralnego śpiewu (Katowice Miasto Ogrodów). Będzie również możliwość uczestniczenia w spacerach z przewodnikiem. Całość wydarzenia zakończy flash mob „Z pieśnią na ustach”. Na spacery obowiązują zapisy TUTAJ. Więcej o programie oraz trasie spaceru TUTAJ.
Miejski Dom Kultury Południe w Katowicach, filia Zarzecze
15 września o godz. 17:00 odbędzie się finisaż wystawy „U zielarki w ogrodzie”. Z okazji EDD 14 września w godzinach 15:00-17:00 wystawie towarzyszyć będą warsztaty, które poprowadzą koronczarki ze Śląskiego Koła Koronki Klockowej. Zielarki to kobiety, które przekazują swoją tajemną wiedzę z pokolenia na pokolenie. Wystawa jest pokazaniem zielnika wykonanego nitką. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z tajnikami tkania koronki klockowej. Wstęp jest wolny, obowiązują zapisy w biurze MDK: 32 202 97 67. Więcej TUTAJ.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS