A A+ A++

W poniedziałek 11 stycznia Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że tuż po feriach, czyli od poniedziałku 18 stycznia uczniowie klas I-III wracają do szkół. Obecnie trwa zaś akcja wymazowych badań nauczycieli i pracowników oświaty pod kątem COVID-19. W powiecie koneckim zgłosiło się 400 osób do wymazowych badań. Pojawiły się już także wytyczne dotyczące powrotu najmłodszych uczniów do szkolnych ław. 

REKLAMA

„Akcja wymazów ruszyła i odzew jest bardzo duży. W województwie świętokrzyskim to prawie 6300 osób zadeklarowanych do zrobienia wymazów i przeprowadzamy to w wielu miejscach. Ja cieszę się z jednego powodu: nauczyciele dobrze odebrali apel o wymazywanie się. To kolejny przyczynek do tego by naszą walkę z koronawirusem zintensyfikować i byśmy coraz to nowego instrumentu używali” – mówi Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Z przekazywanych informacji wynika, że do badań w całym kraju zgłosiło się 165 tys osób związanych z edukacją. W województwie świętokrzyskim od 11 do 15 stycznia przebadanych ma być 6300 osób, które będą miały styczność z uczniami klas I-III. To nauczyciele, ale także i sprzątaczki, pracownicy administracyjni, czy techniczni szkół. O zainteresowaniu wśród pracowników oświaty testami szerzej podczas specjalnej konferencji prasowej mówił Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik  – „Bez mała 70% nauczycieli i pracowników Szkół Podstawowych z klas I-III i Szkół Specjalnych zadeklarowało chęć przystąpienia do tych badań i mam taką nadzieję, że przy szczepieniach nie będzie gorzej, a będzie lepiej i wszyscy nauczyciele będą chcieli się zaszczepić i to wszystko pójdzie sprawnie. Wiem, że sytuacja pozwala na wymazanie wszystkich chętnych nauczycieli, a cała akcja skończy się do piątku i jest to pierwszy krok do powrotu do normalności […] Wszyscy chcą powrotu do szkół: rodzice, uczniowie i nauczyciele. Powtórzę się: to jest pierwszy krok do tego by to powoli następowało. Najpierw te klasy podstawowe, potem ostatnie szkół podstawowych i szkół średnich, a potem być może wszyscy” – mówił kurator Mądzik.

REKLAMA

Badania dla nauczycieli i pracowników szkół są dobrowolne i bezpłatne. Władze województwa twierdzą, że już teraz trwają one w każdym powiecie przynajmniej w dwóch lub trzech miejscach  –„Zorganizowaliśmy w każdym powiecie dwa lub trzy punkty wymazowe, które są obsługiwane przez Wojska Obrony Terytorialnej. To się dzieje. W każdym powiecie w dwóch lub trzech punktach to się odbywa. […] Akcja trwa od 11 do 15 włącznie i na bieżąco będą wykonywane również badania. Są one realizowane w laboratorium w wojewódzkiej stacji, w Szpitalu w Czerwonej Górze oraz na Onkologii, również UJK z najnowszym laboratorium, będzie brało w tym udział. Wojewódzka stacja będzie to koordynowała tak by jak najszybciej próbki były przebadane” – informuje Jarosław Ciura, Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Kielcach.

W powiecie koneckim uprawnieni nauczyciele oraz pracownicy oświaty, czyli: nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i nauczyciele szkół specjalnych oraz pracownicy szkoły niezbędni do jej funkcjonowania, obsługa administracyjna szkoły m. in. dyrekcja, personel sekretariatu, personel pomocniczy (w tym m.in. świetlica), personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły (min. personel sprzątający, personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły), którzy nie chorowali na COVID-19 mogą zgłaszać chęć przebadania do swoich dyrektorów. Ci natomiast dane przekazują do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Do dziś wolę uczestnictwa w badaniach przesiewowych wyraziło 400 osób z terenu powiatu koneckiego. Punkty wymazowe w powiecie koneckim będą zorganizowane na terenie wybranych 3 placówek oświatowych. Są to Zespól Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli, Szkoła Podstawowa nr 2 w Stąporkowie i Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Baryczy.

Tymczasem kuratoria oświaty opublikowały wytyczne dotyczące tego jak uczniowie, rodzice i pracownicy szkół powinni się zachowywać po ich ponownym otwarciu dla dzieci z klas I-III w poniedziałek 18 stycznia. Czytamy w nich między innymi, że:

  • Jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
  • Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
  • Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły

Wszystkie wytyczne związane z powrotem najmłodszych do szkół znajdziecie pod linkiem TUTAJ.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrudne warunki na drogach – policja apeluje o ostrożność
Następny artykułKolejny lockdown w Tunezji: Zabieramy krzesła sprzed barów