A A+ A++

Trwa rewitalizacja Parku Nowych Mieszkańców

Wydział Ochrony Środowiska UM, we współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym, prowadzi wymianę drzewostanu w Parku Nowych Mieszkańców. Powodem jest infekcja, która zaatakowała dęby.

Jesienna wymiana drzewostanu to efekt kompleksowej kontroli drzew posadzonych w pobliżu Parku Chrząstówka. Wkrótce pojawią się tam 52 nowe drzewa. Prace rozpoczęły się na początku października. Pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie przeprowadzili oględziny drzew i stwierdzili, że stan zdrowotny tych, które przetrwały, nie rokuje na osiągnięcie wieku właściwego dla dębów. Nie od dziś wiadomo, że zainfekowane rośliny należy usunąć, żeby nie zagrażały innym występującym na danym obszarze gatunkom.

Dlaczego właściwie doszło do tego, że drzewa musiały zostać usunięte? Jak twierdzą eksperci ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, większość obumarłych drzew była bardzo silnie porażona przez specyficzne grzyby. Zgnilizna spowodowana przez nie była w wielu przypadkach bardzo zaawansowana, co zakwalifikowało drzewa do eliminacji.

na zdjęciu widoczny jest pień drzewa, który został zainfekowany przez grzyba
Zgnilizna spowodowana przez grzyba atakującego drzewa, była w wielu przypadkach bardzo zaawansowana
na zdjęciu widać fragment pnia drzewa zainfekowanego grzybicą
Infekcja grzybicza przyczyniła się do zniszczenia drzewostanów

7 października rozpoczęło się karczowanie terenu pod nasadzenia nowych dębów oraz ogrodnicze przygotowanie podłoża. Kolejnym etapem są badania gruntu – tj. wykonanie odkrywek glebowych w celu określenia miąższości i przepuszczalności gruntu wraz z analizą podłoża. W następstwie nasadzeń, których rozpoczęcie zaplanowane jest na przyszły tydzień, nastąpi przeprowadzenie niezbędnych prac zabezpieczających nowo posadzone drzewa (tj. podlewanie, zabezpieczenie palikami oraz siatką pni drzew). Szacuje się, że na przełomie października/listopada br. wszelkie prace zostaną zrealizowane. Ostateczny termin realizacji przypada na koniec listopada br.

na zdjęciu widoczne są drzewa, które następnie zostały usunięte

Przypomnijmy, że współpraca Gminy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym ma już wieloletnią historię, m.in. wspólne utrzymanie Parku Gródek i tworzenie na jego terytorium arboretum.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa balkonie warszawskiego akademika znaleziono martwą kobietę. Okazało się, że to studentka z Erasmusa
Następny artykułModne kurtki męskie – znajdź model dla siebie