A A+ A++

Empol wznowił procedurę uzyskania pozwolenia na budowę Instalacji Technicznego Przekształcania Odpadów w Gorlicach i w związku z tym przedsiębiorstwo chce przekazać mieszkańcom informacje o podjętych działaniach oraz znaczeniu przedsięwzięcia dla Gorlic i społeczności lokalnej.

Projektowana Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskaniem Energii służyć będzie do termicznego przekształcania i energetycznego wykorzystania frakcji palnych odpadów, wytwarzanego z odpadów komunalnych oraz innych odpadów nie niebezpiecznych z mechanicznej obróbki odpadów w ilości 100 tysięcy ton rocznie.

Jak mówią przedstawiciele firmy, instalacja jest typowym „średniakiem”, a około 70 procent potrzebnego do spalani wsadu już teraz wytwarzana jest w Gorlicach.

Nasza propozycja spotkania wynika z wcześniej przekazywanych zapowiedzi o całkowitej otwartości na potrzeby informacyjne lokalnej społeczności oraz państwa istotnej roli, jako podstawowego partnera w dotarciu z tymi informacjami do mieszkańców – przekonywali w zaproszeniu organizatorzy konferencji.

To już kolejne zaproszenie od firmy Empol, które otrzymaliśmy. Nasza listopadowa wizyta na terenie zakładu była spowodowana pożarem na składowisku odpadów, pisaliśmy o tym >>> Empol tłumaczy się z ostatniego pożaru. Tym razem chodzi o instalację, którą potocznie nazywamy spalarnią.

W Polsce powstaje około 12 mln ton odpadów komunalnych rocznie. Prawo umożliwia termiczne przekształcanie 30 procent, to jest około 4 mln ton rocznie. W spalarniach unieszkodliwiane jest około 1 mln ton (funkcjonuje osiem zakładów). Cementownie według różnych szacunków unieszkodliwiają około 1,5 mln ton rocznie. Do zagospodarowania pozostaje około 1,5 ton rocznie. Nie można ich składować, nie można poddać ich recyklingowi, a można by było je odzyskać energetycznie. Jest to również odpowiedź na pytanie, dlaczego ceny odpadów wzrastają, bo jeżeli nie ma co z tymi odpadami zrobić, t … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzyznano dotacje na realizację zadań publicznych w 2020 roku przez organizacje pozarządowe
Następny artykułGmina Miejska zaciągnie 10 milionów kredytu na spłatę poprzednich. Zadłużenie miasta na koniec 2020 roku wyniesie blisko 70 milionów złotych