Ślad dawnej linii kolejowej już coraz bardziej przypomina velostradę. Trwają prace w rejonie Doliny Trzech Stawów. Droga łącząca Giszowiec z Brynowem ma być gotowa jeszcze w tym roku.
Plac budowy w śladzie po dawnej linii kolei piaskowej został przekazany w połowie lutego, a teraz prace są mocno zaawansowane. Wykonawca prowadzi je na całej długości velostrady pomiędzy Giszowcem a Brynowem. Firma Drogopol Sp. z o.o., zakończyła układanie warstw konstrukcyjnych nawierzchni na odcinku pomiędzy ul. Huberta a ul. Francuską. Zakończono też prace nad instalacją sieci oświetlenia. Tu już jakiś czas temu pojawiła się też pierwsza warstwa asfaltu, braku jeszcze warstwy ścieralnej.
Pierwsza warstwa asfaltu pojawiła się na odcinku pomiędzy ulicami Huberta i Francuską.
Na dalszym przebiegu, pomiędzy ul. Francuską a ul. Pszczyńską (DK86) również wykonano warstwy konstrukcyjne i aktualnie prowadzone są prace przy obrzeżach i rowach. Najmniej zaawansowane są prace na odcinku DK86-Kolista. Tam zakończyły się roboty ziemne, wykonano wzmocnienie podłoża pod konstrukcję nawierzchni. Wykonawca przygotowuje się do ułożenia pierwszej warstwy podbudowy z kruszywa.
Choć do terminu zakończenia inwestycji zostało jeszcze sporo czasu, to już widać już dokładnie, jak będzie przebiegała nowa trasa rowerowa, która połączy ulice Kolistą i Huberta. To łącznie ok. 5 km nowej infrastruktury, ale droga rowerowa wykonana w standardzie velostrady będzie liczyła kilometr mniej. Na większości przebiegu droga będzie mieć 4 metry szerokości. Równolegle ma przebiegać chodnik (2 m szerokości), z wyłączeniem odcinka od ul. Francuskiej do ul. Huberta, gdzie piesi nie będą mogli się poruszać.
Pomiędzy velostradą a drogami na terenie Doliny Trzech Stawów powstaną krótkie ciągi pieszo-rowerowe. Umożliwią one dojazd i dojście na wysokości parkingu nad rolkostradą. Drugi taki zjazd powstanie obok ronda na końcu ul. Francuskiej, czyli na wysokości pętli autobusowej (przystanek Muchowiec Korty Pętla). W ramach inwestycji powstanie siedem miejsc do odpoczynku dla pieszych i rowerzystów, a także liczydła, które będą mierzyły ruch rowerzystów na trasie.
Jak informują Katowickie Inwestycje, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Zgodnie z umową, mają zakończyć się na początku listopada. Następnie rozpoczną się odbiory, które będą prowadzone przez maksymalnie 3 miesiące. Koszt budowy, który w całości ma pokryć Metropolia, to ok. 11,5 mln złotych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS