A A+ A++

Naszym celem jest, aby emisje CO2 osiągnęły maksimum przed 2030 rokiem, oraz neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2060 – powiedział we wtorek Xi, wzywając światowych przywódców, aby dążyli do “zielonego ożywienia globalnej gospodarki” po pandemii Covid-19.

Zapowiedź pozytywnie ocenili działacze na rzecz walki ze zmianami klimatu. Ekspert w sprawach klimatycznych z Grantham Institute w londyńskim Imperial College Joeri Rogelj określił ją jako “niespodziewaną i pouczającą”.

Xi przemawiał kilka minut po prezydencie USA Donaldzie Trumpie, który w swoim wystąpieniu ostro skrytykował Chiny za “niepohamowane zanieczyszczanie” środowiska. Według AFP Chiny odpowiadają za jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych na świecie.

Era klimatycznej niesprawiedliwości? Rusza szczyt ONZ
Era klimatycznej niesprawiedliwości? Rusza szczyt ONZ

Zobacz również

Specjalista ds. dyplomacji klimatycznej z organizacji Greenpeace Li Shuo ocenił wypowiedź Xi kilka minut po przemówieniu Trumpa jako “odważny i dobrze skalkulowane posunięcie”. To pokazuje, że Xi jest wciąż zainteresowany wykorzystaniem agendy klimatycznej w celach geopolitycznych – zaznaczył Li.

W ramach paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku Chiny zobowiązały się, że generowane przez nie emisje osiągną maksimum “około 2030 roku”. UE naciskała na Pekin, by przesunął tę datę nad rok 2025 i określił termin osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Z zadowoleniem przyjmuję obwieszczenie prezydenta Xi, że Chiny ustaliły datę maksymalnych emisji CO2 i staną się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku – oświadczył wiceprzewodniczący KE ds. Europejskiego Zieloneg … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwa nowe projekty w Szkole Podstawowej nr 2
Następny artykułFeminizm wciąż jest potrzebny. Polska premiera “Niedosytu”