49 minut temu
Grzyb na ścianie może pojawić się w każdym domu – wbrew pozorom nie ma on bowiem nic wspólnego z brudem czy brakiem higieny. Nieestetyczne wykwity powinny nas jednak zaniepokoić i zmusić do działania, bo ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a w skrajnych przypadkach może być przyczyną depresji i nowotworów. Jak pozbyć się grzyba ze ściany raz na zawsze?
Zarówno pleśń jak grzyb w domu są dla człowieka groźne, łatwo je jednak z sobą pomylić. Czym się różnią?
- pleśń budowlana – tak określa się zazwyczaj grzyba pleśniowego, który tworzy plamiste ogniska o szarej, czarnej lub zielonej barwie. Powstają one na głównie na ścianach i suficie, ale także ramach okiennych oraz na drewnianych konstrukcjach. Pleśń nie atakuje jednak konstrukcji, a jedynie porasta jej wierzchnią warstwę. Pleśń tworzy się na mocno zawilgoconych powierzchniach, a jej rozwojowi sprzyja ograniczona wentylacja pomieszczenia i zacienienie. W nowych budynkach problemem jest często niewystarczające wyschnięcie po skończonych pracach budowlanych. W starszych budynkach problemem jest wadliwa izolacja termiczna ścian zewnętrznych. Pleśń zdecydowanie łatwiej usunąć, niż grzyba
- grzyb budowlany – grzyb tworzy watowate narośla na konstrukcjach, składające się z mikro nitek. Grzyb “ukorzenia się” w konstrukcji, a gdy ją zajmie, nie ma często innego wyjścia, jak usunięcie jej fragmentu np. poprzez skucie tynku. Grzyb tworzy charakterystyczne pajęczyny oraz wydziela nieprzyjemny zapach.
Grzyb na ścianie to wyjątkowo groźne zjawisko, mające fatalny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Grzyby wytwarzają chemikalia, tzw. mikotoksyny, które, choć niewidoczne dla ludzkiego oka, wykazują silne właściwości trujące. Należą do nich:
- aflatoksyny, które uszkadzają wątrobę i mają działanie rakotwórcze
- ochratoksyny, które działają rakotwórczo i nefrotoksycznie
- sterigmatocystyna odpowiedzialna za raka wątroby
- trichotheceny, powodujące krwotoki oraz wymioty i zaburzające pracę układu immunologicznego.
Zobacz również: Pleśń: Szkodliwe dla zdrowia toksyny
Grzyb na ścianie w początkowej fazie działa wręcz niezauważalnie – osoby przebywające w pomieszczeniach, w których jest on obecny, czują chroniczne zmęczenie, walczą z bólem żołądka, głowy, nawracającym zapaleniem zatok czy katarem, mogą mieć także problem z utrzymaniem równowagi. W kolejnej fazie grzyb atakuje również oczy i skórę, powodując np. wysypkę.
U osób przebywających w pomieszczeniach, w których jest grzyb, znacznie wzrasta także ryzyko rozwoju alergii, a nawet astmy. W skrajnych przypadkach może on doprowadzić do niewydolności nerek, martwicy wątroby, a nawet raka. Inne, negatywne skutki przebywania w pomieszczeniach z grzybem to:
- bóle mięśni i stawów
- ciągłe rozdrażnienie
- zmniejszona koncentracja i znużenie
- kłopoty z pamięcią
- depresja
- zaburzenia w wydzielaniu hormonów trzustki, jajników i prostaty
- problemy z płodnością.
Warto pamiętać, że grzyby są także szczególnie groźne dla kobiet w ciąży!
Walkę z grzybem należy rozpocząć natychmiast, po jego odkryciu w domu – czas ma tu bowiem kluczowe znaczenie. Jednym z najprostszych i najpopularniejszych sposobów na usunięcie grzyba jest oczywiście skorzystanie z usług profesjonalistów. Przedstawiciele firm, którzy zajmują się tym problemem w pierwszej kolejności rozpoznają rodzaj wykwitu i użyją właściwie dobranych, specjalistycznych środków.
Zatrudnienie profesjonalnej ekipy ma jeszcze jedną zaletę – specjaliści potrafią szybko rozpoznać i zlokalizować źródło kłopotów jak np. zła izolacja, nagminnie zalewana ściana czy nieszczelne okna – to bowiem podstawa w walce z grzybem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS