Po dwóch latach zawirowań związanych z pandemią, w ubiegły piątek, po raz ósmy wyruszyła z Lublina normalna Ekstremalna Droga Krzyżowa. Wierni wyszli na dziewięć, różnych pod względem długości i trudności, tras. Część z nich wiodła wokół Lublina, a część, w tym ta najdłuższa, licząca 51 km, do Sanktuarium MB Kębelskiej w Wąwolnicy. Wśród niesionych tego wieczoru intencji była m.in. intencja o pokój w Ukrainie. Na trasy lubelskiej EDK, której hasło brzmiało „Droga pojednania”, wyruszyło w sumie ponad 3,5 tys. wiernych.
Nocne pielgrzymowanie rozpoczęło się o godz. 19. Tego dnia odbyły się trzy msze św., w miejscach, w których rozpoczynały się poszczególne trasy. Po mszy w Archikatedrze Lubelskiej wierni wyruszyli na trasy czerwoną, fioletową i żółto-niebieską. Wierni, którzy byli w kościele Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (powizytkowski) ruszyli następnie na trasę żółtą, niebieską lub czarną. Zaś na szlaki brązowy, zielony i pomarańczowy wyruszono po mszy, która odbyła się w kościele pw. św. Mikołaja (na Czwartku).
Trasa niebieska św. Faustyny Kowalskiej, o długości ok. 31 km, prowadziła z Lublina wkoło Zalewu Zemborzyckiego i kończyła się w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście. Pomarańczowa bł. Karoliny Kózkówny, o dł. ok. 33 km, z Lublina doliną Ciemięgi wiodła również do Bazyliki oo. Dominikanów na Starym Mieście. Trasą żółtą św. Jana Pawła II (44 km), czerwoną Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego (46 km), fioletową bł. Władysława Gorala (41 km) można było dojść do Sanktuarium MB Kębelskiej w Wąwolnicy. Wiodła tam również trasa czarna bł. Piotra Jerzego Frassatiego (51 km), lecz był to szlak tzw. samotny, nie było na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych.
Kolejna trasa, brązowa, bł. o. Józefa Mazurka (40 km) zaczynała się w Lublinie, prowadziła przez Lasy Kozłowieckie, a jej celem było dojście do Bazyliki św. Anny w Lubartowie. Trasa zielona Sługi Bożego Franciszka Blachnickeigo (42 km) również wiodła do Lubartowa, ale wyznaczona była wzdłuż doliny Wieprza. Ostatni szlak, żółto-niebieski, św. Jakuba Apostoła Starszego (44 km) zaczynał się w Lublinie, prowadził szlakiem św. Jakuba Apostoła do kościoła pw. św. Jakuba w Głusku. Była to druga trasa tzw. samotna.
Przygotowaniem trasy zajęło się Duszpasterstwo Pielgrzymki Lubelskiej wraz z ks. Mirosławem Ładniakiem oraz grupą świeckich osób, którzy wspólnie stworzyli lubelski rejon EDK. MG
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS