A A+ A++

Trudny pierwszy kwartał na unijnych rynkach energii elektrycznej i gazu

14.07.2020r. 06:13


Obostrzenia wprowadzone wraz z pandemią koronawirusa i nietypowa jak na tę porę roku warunki pogodowe spowodowały, że pierwszy kwartał 2020 roku na rynku energii elektrycznej i gazu był bardzo niestabilny – czytamy w opublikowanych w poniedziałek raportach Komisji Europejskiej.


Jak zwraca uwagę KE, wprowadzone w marcu Unii ograniczenia związane z Covid, w połączeniu ze stosunkowo ciepłą i wietrzną zimą – doprowadziły do 3-procentowego spadku zużycia energii elektrycznej w UE27 w pierwszym kwartale 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Jednocześnie gwałtownie spadł popyt na gaz w sektorze przemysłowym. Jak zaznaczono w raportach, taki trend będzie najprawdopodobniej jeszcze wyraźniejszy w drugim kwartale.

W raporcie odnośnie rynku energii elektrycznej zwrócono uwagę na zdecydowaną zmianę w strukturze wytwarzania w krajach UE-27. Z jednej strony 30-procentowy spadek produkcji w źródłach węglowych (-38 TWh) w stosunku do pierwszego kwartału 2019 r. i gazowych o 3 TWh, a z drugiej strony gwałtowny wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych, których udział w miksie energetycznym sięgnął 40 proc., co jest najwyższym jak dotąd kwartalnym wynikiem. Udział energii elektrycznej pochodzącej ze spalania węgla, gazu i ropy spadł z 38 proc. w pierwszym kwartale 2019 r. do 33 proc. w pierwszym kwartale 2020 r. i był to najniższy udział paliw kopalnych w strukturze wytwarzania w unijnej historii.

Zmniejszenie udziału paliw kopalnych spowodowało też w pierwszym kwartale 2020 r., ograniczenie śladu węglowego wytwarzania energii elektrycznej w UE-27 o 20 proc. rok do roku. Według KE w związku z dalszym postępem dekarbonizacji, a nawet jej intensyfikacją w kwietniu i maju, sektor energetyczny wydaje się być na dobrej drodze do kolejnego dwucyfrowego zmniejszenia emisji CO2 w 2020 r.

Jak wynika z raportu odnośnie rynku energii elektrycznej, spadający popyt i rosnąca produkcja energii ze źródeł odnawialnych sprawiły, że ceny energii elektrycznej na rynkach dnia następnego w Europie spadły osiągając w kwietniu najniższy poziom w historii. Spadek cen na rynkach terminowych był jednak znacznie mniej wyraźny.

Dane za raportu wskazują jednocześnie, że spadkowe trendy nie dotknęły rynku samochodów elektrycznych, bo liczba nowych rejestracji tego typu pojazdów (ECV) w UE-27 podwoiła się w pierwszym kwartale 2020 r. do 167 tys. szt. Rosnące zainteresowanie samochodami elektrycznymi zbiegło się z gwałtownym spadkiem sprzedaży samochodów z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi i spowodowało, że udział pojazdów ECV w rynku osiągnął 6,8 proc.

Również raport KE dotyczący gazu pokazuje, że rynek ten ma za sobą niestabilny pierwszy kwartał. Zużycie gazu w UE spadło o 5 proc., gwałtownie zniżkowały ceny, a wartość unijnego importu gazu spadła poniżej 10 mld euro, czyli najniżej od sześciu lat. Produkcja gazu w UE spadła o 23 proc. a import o 7 proc. Jak wynika z raportu, nadal najważniejszym dostawcą gazu do Europy jest Rosja, jednak jej udział w imporcie gazu do UE w pierwszym kwartale 2020 r. spadł do 40 proc. w całości importu do UE. Natomiast dostawy LNG ustanowiły nowy rekord – 28 proc. importu gazu do UE.

Na ceny gazu w UE wpłynął wzrost importu LNG i intensywne wycofywanie tego paliwa z magazynów, co zapewniło wysoką podaż na rynku, podczas gdy popyt na gaz był ograniczony przez łagodną pogodę, co spowodowało zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie i zmniejszenie zapotrzebowania na gaz w sektorze energii elektrycznej ze względu na wysoki udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii w pierwszym kwartale 2020 r.

Pod koniec marca poziom zapełnienia magazynów gazu w UE wyniósł 54 proc., co było najwyższą wartością w tym okresie od dziewięciu lat.

Dołączone pliki:

Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKobieta za burtą
Następny artykułWyniki wyborów. Frekwencja w drugiej turze. W miastach większa niż na wsiach