A A+ A++

Na II kw. 2023 r. banki zapowiadają zaostrzenie kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów – wynika z cyklicznej ankiety NBP “Sytuacja na rynku kredytowym”. Banki oczekują spadku popytu w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw, ale oczekują wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne.

Trudniej o kredyt i to nie tylko mieszkaniowy. Banki zapowiadają zaostrzenie kryteriów
Trudniej o kredyt i to nie tylko mieszkaniowy. Banki zapowiadają zaostrzenie kryteriów
fot. Kmpzzz / / Shutterstock

“Na II kwartał 2023 r. banki zapowiadają zaostrzenie kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów oraz oczekują dalszego spadku popytu na długoterminowe kredyty dla przedsiębiorstw, jak również dalszego wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe, konsumpcyjne i krótkoterminowe dla dużych przedsiębiorstw” – napisano.

NBP podał, że pogorszenie się perspektyw makroekonomicznych i wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytowym skłoniły banki do zaostrzenia polityki kredytowej banków w I kwartale 2023 r. w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw i konsumpcyjnych.

“Spadek popytu we wcześniejszych kwartałach i obniżenie przez UKNF zaleceń co do wyznaczania zdolności kredytowej przyczyniły się natomiast do złagodzenia kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych. Towarzyszył temu znaczny wzrost popytu na kredyt w tym segmencie rynku” – napisano.

Kredyty dla przedsiębiorców

Polityka kredytowa: Brak zmian kryteriów udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw oraz zaostrzenie dla MSP uzasadniane pogorszeniem się prognoz sytuacji gospodarczej i wzrostem udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytowym; brak istotnych zmian warunków kredytowania.

Popyt na kredyt: spadek popytu na kredyty (z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw), uzasadniany spadkiem zapotrzebowania na finansowanie inwestycji.

Oczekiwania na II kwartał 2023 r.: zaostrzanie kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów dla przedsiębiorstw, większy dla MSP; spadek popytu na kredyty długoterminowe, a w przypadku kredytów krótkoterminowych wzrost ze strony dużych przedsiębiorstw.

Kredyty mieszkaniowe

Polityka kredytowa: zmiana trendu i złagodzenie polityki kredytowej motywowane spadkiem popytu na kredyty mieszkaniowe i obniżeniem przez UKNF kryteriów wyznaczania zdolności kredytowej, przy jednoczesnym zwiększeniu marży kredytowej na kredyty o podwyższonym ryzyku i pozostałe kredyty.

Popyt na kredyt: powszechny wzrost popytu odnotowany w 3/4 próby; zmiany pod wpływem prognoz odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz złagodzenia kryteriów i warunków udzielania kredytów mieszkaniowych.

Oczekiwania na II kwartał 2023 r.: zaostrzenie polityki kredytowej oraz dalszy wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe.

Kredyty konsumpcyjne

Polityka kredytowa: ponowne zaostrzenie kryteriów polityki kredytowej (największe spośród badanych rodzajów kredytów) motywowane m.in. pogorszeniem się prognoz sytuacji gospodarczej i wzrostem udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytowym; nieznaczne zmiany warunków kredytowania, w tym zwiększenie marży kredytowej.

Popyt na kredyt: niewielki wzrost popytu m.in. na skutek pogorszenia się sytuacji gospodarstw domowych.

Oczekiwania na II kwartał 2023 r.: kontynuacja zaostrzania polityki kredytowej i dalszy wzrost popytu.

map/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodsumowanie „Majówki” na drogach Lubelszczyzny
Następny artykułRok szkolnej aktywności w Gliwicach z udziałem Forum