„Tropem przeszłości” to projekt humanistów II LO Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim realizowany w ramach Akademii Witolda Pileckiego (Instytut Pileckiego). Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest odwaga cywilna.
Grupa projektowa pod opieką Jolanty Bilskiej przeszła pomyślnie etap rekrutacji i przygotowywała się do realizacji zadań już w okresie wakacji. Uczniowie wzięli udział w Szkole letniej dla młodzieży w dniach 22-28 sierpnia w Lipowym Moście na Podlasiu, gdzie zdobyli niezbędne wiadomości i umiejętności- nauczyli się, w jaki sposób zarządzać projektem i co jest potrzebne, aby przejść drogę od pomysłu do realizacji. Spotkali też rówieśników i nawiązali nowe relacje, które podtrzymują nadal.
W okresie od września do grudnia grupa projektowa z liderką Adianną Szydłowską przystąpiła do pracy-zaplanowano działania i podzielono się zadaniami. Uczniowie czytali artykuły o treści historycznej i szukali materiałów źródłowych. Odbyli wraz z Panią Teresą Filipiuk wizytę w Archiwum Państwowym w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim, gdzie pozyskali ciekawe materiały dotyczące historii Radzynia.
Działania te wspierali pracownicy Instytutu Witolda Pileckiego: Michał Gawryłow, Kacper Kempisty i Marzenna Szymańska.
Efekty projektu
– Artykuły o treści historycznej dotyczące działalności konspiracyjnego ugrupowania Jerzyki (Trasa Radzyń-Łuków; Radzyń; Szkoła Rzemieślnicza, Reduta) autorstwa Amelii Chlebiej, Magdaleny Kozieł,Dominiki Wachulik i Adrianny Szydłowskiej
– Kolaż zdjęć przedstawiających Radzyń w I poł. XX wieku i obecnie, w latach 20- tych XXI wieku ( Hubert Marzec)
– Fanpage na FB oraz profil na Instagramie z artykułami i kolażem zdjęć
– Szkolny Konkurs Historyczny – Tropem przeszłości
Uroczysta prezentacja efektów prac grupy projektowej połączona z wręczeniem nagród oraz prelekcja historyka na temat okupacji w Radzyniu 15 grudnia 2021
Konkurs fotograficzny- Miejsca Pamięci w powiecie radzyńskim
W ramach projektu „Akademia Witolda Pileckiego” (Instytut Pileckiego) odbył się szkolny konkurs wiedzy o historii Radzynia Podlaskiego w latach 1939-44 ze szczególnym uwzględnieniem działalności Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”.
Uczestnicy konkursu mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy o historii Radzynia Podlaskiego i regionu. W części testowej udzielili odpowiedzi na zadania zamknięte, natomiast w zadaniu otwartym odpowiedzieli na pytanie: „Czym dla Ciebie jest odwaga cywilna?”.
Uczniowie przygotowali i przeprowadzili konkurs z pomocą i pod opieką Teresy Filipiuk, nauczycielki historii.
Pani Teresa Filipiuk przeprowadziła cykl lekcji na temat historii regionu, pomogła w opracowaniu zadań konkursowych oraz udostępniła cenne zdjęcia ze zbiorów prywatnych, przedstawiające uczniów i nauczycieli Szkoły Rzemieślniczej w okresie okupacji niemieckiej.
Wyniki konkursu: „Historia Radzynia w czasie II wojny światowej i okupacji”.
I miejsce- Maja Bobińska
II miejsce- Paulina Radomska
III miejsce- Marcin Rola
Wyróżnienie:
Krzysztof Wawryszczuk
Natalia Radczuk
Gala finałowa
15 grudnia 2021 R.odbyła się uroczysta gala finałowa. Uczniowie zaprezentowali wystawę fotograficzną, prezentację i ogłoszono wyniki konkursu wiedzy o historii Radzynia w czasach okupacji.
Pani dr Agnieszka Gątarczyk wygłosiła wykład, ilustrowany ciekawymi zdjęciami archiwalnymi, którego tematem była historia Radzynia i oddziału “Jerzyki”, działającego podczas drugiej wojny światowej i okupacji na terenie Radzynia Podlaskiego i powiatu radzyńskiego.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie II LO ZSP o profilu humanistycznym.
Pani Marzenna Szymańska, przedstawicielka Instytutu Witolda Pileckiego, wręczyła zwycięzcom konkursu piękne nagrody i przeprowadziła warsztaty na temat sztuki fotografowania. Instytut Pileckiego przygotował nagrody dla zwycięzców konkursu oraz dla nauczycielek, pomagających młodzieży w przeprowadzeniu projektu. Spotkanie zorganizowały mgr Jolantą Bilską i mgr Teresa Filipiuk.
Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim objęło patronatem działania grupy projektowej i sfinansowało wydruk zdjęć, które będą nie tylko cenną pamiątką, ale posłużą jako materiały dydaktyczne do nauki historii regionalnej kolejnym rocznikom uczniów szkoły.
Jolanta Bilska uczestniczyła w spotkaniu z opiekunami grup biorących udział w Akademii Witolda Pileckiego w Warszawie w dniach 09-11.12.2021. Była to wyjątkowa okazja do rozmowy o wyzwaniach związanych z nauczaniem historii XX wieku.
W trakcie wizyty nauczyciele wzięli udział w dyskusjach poświęconych metodom pracy z młodzieżą w edukacji historycznej. Uczestniczyli w panelu będącym częścią międzynarodowego projektu na temat nauczania o komunizmie w krajach Grupy Wyszehradzkiej, który Instytut Pileckiego realizuje we współpracy z Euroclio. Omówili także szanse i możliwości, jakie dla ich podopiecznych stwarza uczestnictwo w Akademii Witolda Pileckiego.
W ramach spotkania odbyły się dwa szkolenia: z prowadzenia warsztatów o dziejach Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa w 73 rocznicę jej uchwalenia.
Nauczyciele zwiedzili także wystawę Instytutu #ZawołaniPoImieniu, ekspozycję stałą w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz udali się na spacer po stolicy z przewodnikiem varsavianistą.
Spotkanie było elementem oferty edukacyjnej kierowanej do nauczycieli i edukatorów zaangażowanych w projekt #AkademiaWitoldaPileckiego. W ramach tej edycji zaplanowana jest jeszcze wizyta opiekunów lokalnych AWP w Berlinie.
Uczniowie w dniach 18-20 lutego 2022 roku wezmą udział w spotkaniu podsumowującym projekt w Warszawie.
GALERIA ZDJĘĆ
Opracowanie Jolanta Bilska
zdjęcie archiwalne- prywatne zbiory Pani Teresy Filipiuk
kolaże zdjęć- projekt autorski Hubert Marzec
[ja]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS