A A+ A++

Minęło już siedemnaście lat, od momentu rozpoczęcia budowy kartuskiej pływalni. Dokładnie 12 listopada 2003 roku na placu budowy został wmurowany kamień węgielny. Jak przypominał wszystkim Mieczysław Grzegorz Gołuński Burmistrz Kartuz „Na ten basen mieszkańcy czekali 38 lat”. Wykonawcami basenu była spółka z o.o. „Inwest-Pro” z Kalisza oraz PB „Górski” sp. z o.o. z Kartuz. W ten sposób powstał basen o wymiarach 25 x 12,5 i głębokości 1,8 m. Koszt inwestycji to 5 mln 800 tys. zł, z tym że gmina dostała bezzwrotną dotację z MENiS w wysokości 1 mln 600 tys. zł. Oprócz 6-torowej niecki basenowej powstały także: trybuny na 100 miejsc siedzących, siłownia oraz sauny sucha i mokra, jacuzzi, kawiarenka oraz pomieszczenia biurowe.

Po bez mała półtorej roku, 15 stycznia 2005 roku nastąpiło otwarcie obiektu. Jak powiedział wówczas mgr inż. Jakub Kibler z firmy INWEST-PRO z Kalisza: „Realizacja tej inwestycji była prowadzona z troską o użytkowanie tego obiektu i to co jest najważniejsze to troska o bezpieczeństwo korzystających z basenu – bezpieczna kąpiel i zapewnienie warunków sanitarnych”.

Zarządzanie obiektem powierzono Kartuskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji. Nazwa Kartuskiej pływalni pochodzi od jednej z postaci, z kaszubskiej mitologi. Nëczk jest kaszubskim wodnikiem żyjącym w morzu, jeziorach i rzekach. Przypisuje się mu tworzenie na jeziorach wirów i niebezpiecznych dla pływaków prądów wodnych 😉

Na pływalni odbywają się szkolne zajęcia nauki i doskonalenia pływania. Technikę pływania dzieci, młodzież i dorośli mogą doskonalić na zajęciach popołudniowych proponowanych przez szkółki pływackie. 

Na pływalni organizowane są zawody pływackie o randze wojewódzkiej i ogólnopolskiej, a także masowe imprezy dla dzieci i młodzieży.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​Cynk. Pomoże w walce z wirusami
Następny artykułTak inowrocławianie świętowali 11 listopada