Pierwszy dzień triduum w Kościele katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Jaki jest porządek nabożeństw w sokólskich, dąbrowskiej i suchowolskiej parafii?
Parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółce
Wielki Czwartek
O godzinie 18 odbędzie się msza Wieczerzy Pańskiej. Po modlitwie Najświętszy Sakrament będzie wystawiony w ciemnicy do prywatnej adoracji, która potrwa do północy. O 23 młodzież oazowa zaprasza na godzinę świętą.
Wielki Piątek
W tym dniu nie będą sprawowane msze święte. Planowane jest za to m.in. wznowienie adoracji Najświętszego Sakramentu (od 7 do 18) i ciemna jutrznia (o 9). O 14 odbędzie się Droga Krzyżowa wokół kościoła, w czasie której zostanie poświęcony nowy krzyż misyjny.
O 18 odbędzie się liturgia Męki Pańskiej, po której Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do symbolicznego grobu do prywatnej adoracji, która potrwa do północy.
Wielka Sobota
O 10 rozpocznie się święcenie pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku odbędzie się ono w kościele, co pół godziny.
Święcenie odbywać się będzie także we wsiach, od 10. Planowane są dwie trasy: pierwsza to Szyszki, Drahle, Bobrowniki, Horczaki i Stara Kamionka, zaś druga: Nowa Kamionka, Wojnachy, Kurowszczyzna, Zaścianki, Pawełki, Brzozowy Hród i Bilwinki.
O 20 planowana jest uroczysta Wigilia Paschalna, na którą należy zabrać świece. Po zakończeniu tradycyjne wznowienie adoracji Chrystusa Zmartwychwstałego do mszy świętej rezurekcyjnej.
Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce
Wielki Czwartek
O 18 planowana jest msza Wieczerzy Pańskiej. Następnie Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy. Adoracja będzie trwała do 23.
Wielki Piątek
Nie będzie mszy świętych. Od 7 w ciemnicy planowana jest adoracja Najświętszego Sakramentu, o 9 – ciemna jutrznia. Nabożeństwo Męki Pańskiej zostanie odprawione o godzinie 18.
Wielka Sobota
Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w kościele planowane jest od 13, a następnie co 20 minut do godziny 17. Święcenie po wsiach należało wcześniej uzgodnić z proboszczem.
Wieczorna celebracja Wigilii Paschalnej odbędzie się o 19. Należy zabrać ze sobą świece.
Parafia Wniebowzięcia NMP w Sokółce
Parafia pw. św. Stanisława BM w Dąbrowie Białostockiej
Wielki Czwartek
Wieczerza Pańska planowana jest na 18, zaś po niej odbędzie się przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia. Adoracja do godziny 21.
Wielki Piątek
W tym dniu wierni będą adorować krzyż. Od 7 planowane jest także adorowanie Najświętszego Sakramentu, a o 15 – Droga Krzyżowa. Liturgia Męki Pańskiej planowana jest na 18.
Wielka Sobota
Święcenie pokarmów na wsiach planowane jest od 9, zaś w kościele – od 11 co pół godziny do godziny 16. Dodatkowe święcenie odbędzie się po nabożeństwie wieczornym.
Na 19 zaplanowano Wigilię Paschalną.
Parafia rzymskokatolicka pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli
Wielki Czwartek
Rozpocznie się triduum męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Msza Wieczerzy Pańskiej planowana jest o 18, zaś potem – adoracja w ciemnicy.
Wielki Piątek
„Czcimy Chrystusa, który cierpi na krzyżu za nasze grzechy. Zapraszamy do modlitwy przy Chrystusie w Ciemnicy od godziny 9.00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. W tym dniu o 17.45 rozpoczyna się nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej o 18” – czytamy na suchowola.archibial.pl.
Wielka Sobota
Poświęcenie pokarmów na wielkanocny stół odbywać się będzie od 9 do 12, zaś na wsiach na terenie parafii – od 12 do 16. Uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o 20.
* * *
Wieczorem, w Wielki Czwartek odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus ustanowił w obecności swoich apostołów sakrament Eucharystii oraz sakrament kapłaństwa. W trakcie mszy śpiewany jest hymn „Chwała na wysokości“, któremu towarzyszy bicie wszystkich dzwonów w kościele. Po jego zakończeniu, aż do mszy Wigilii Paschalnej odprawianej w Wielką Sobotę wieczorem, zamiast dzwonków stosowane są drewniane kołatki. Na zakończenie mszy Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy symbolizującej więzienie, do którego wtrącony został Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy.
Liturgii wielkoczwartkowej towarzyszy obrzęd obmycia stóp, kiedy główny celebrans dokonuje symbolicznego obrzędu zaproszonym na liturgię ubogim. Od 1979 w Wielki Czwartek papież co roku obmywa nogi biednym i więźniom. Według Nowego Testamentu, obrzęd ten został ustanowiony przez Jezusa Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy w Wieczerniku jako wyraz najwyższej pokory – czytamy na wrotapodlasia.pl.
W Wielki Piątek wierni wspominają mękę i śmierć na krzyżu Jezusa, a w kościele nie odprawia się mszy świętych, a nabożeństwa. Rozpoczynają się one w zupełnej ciszy. Kapłani wraz z ministrantami procesyjnie udają się z zakrystii do ołtarza, który pozbawiony jest świec i obrusu. Celebrans w akcie pokuty kładzie się krzyżem na podłodze. W tym czasie wierni klęczą. Gest ten symbolizuje szczególny żal za grzechy i smutek całego Kościoła. Kulminacyjnym punktem nabożeństwa jest adoracja krzyża. Nie dokonuje się konsekracji komunikantów. Mimo to wiernym udzielana jest komunia święta.
Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w roku, w których katolików obowiązuje ścisły post, czyli tzw. post ilościowy i jakościowy. Zgodnie z prawem kościelnym przestrzegać muszą go wszystkie osoby pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Wierny zjeść może jeden posiłek do syta i dwa skromniejsze.
Msza Wigilii Paschalnej rozpoczyna okres wielkanocny. Rozbudowana jest liturgia słowa. W Wielką Sobotę jest aż osiem czytań i siedem psalmów responsoryjnych. Całość wieńczy radosna aklamacja złożona nie z jednej, a z trzech zwrotek. Po zakończeniu mszy świętej nie obowiązuje już post, który tradycyjnie przedłuża się z Wielkiego Piątku na sobotę.
opr. (or)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS