A A+ A++

My, dorośli zazwyczaj posiadamy wiedzę o tym, jak zachować się w różnych sytuacjach życiowych, a mimo to nie zawsze potrafimy ją wykorzystać, ponieważ emocje, które się pojawiają mogą nas przerastać.

Jak w takich sytuacjach zachowa się dziecko, które takiej wiedzy nie posiada? Najczęstszym efektem jest wycofanie i korzystanie z najprostszych rozwiązań, czyli ucieczka, walka lub zamrożenie.

Przedszkole „Kraina Tęczy” w ramach projektu „Zamieniam zajęcia świetlicowe na zajęcia terapeutyczne, bo dobry wybór to piękne życie” realizuje TUS – Trening Umiejętności Społecznych.

Celem zajęć jest rozwijanie i nauka zachowań potrzebnych, a czasami niezbędnych do funkcjonowania w społeczeństwie, dobrej komunikacji czy współpracy w grupie oraz nauka rozpoznawania i reagowania na swoje i cudze emocje.

Podczas pierwszych zajęć ustalamy zasady panujące w grupie oraz wyznaczamy strefy w Sali. Na podstawie obserwacji dzieci, tworzymy program zawierający umiejętności, nad którymi należy pracować. Program ten zmienia się wraz z dzieckiem.

Zabawa u maluszków jest ważna i jest najbardziej naturalną formą wyrażania siebie. Pojawia się wtedy spontaniczność, która pokazuje, jakie umiejętności posiada. Zadaniem terapeutów jest zauważenie ich oraz wzmocnienie, dzięki czemu dziecko może zacząć z nich korzystać, na co dzień.

Dzięki zasadzie nagradzania nie tylko wszystkich sukcesów dziecka, ale także każdego podejmowanego wysiłku dodatkowo motywujemy je do aktywności. Małymi kroczkami dążymy do celu.

Magdalena Wasyluk – SOSW we Wschowie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKuchnia japońska – jedna z najlepszych kuchni na świecie
Następny artykułPożegnaliśmy Wandę Dziadek