A A+ A++

TUS, czyli Trening Umiejętności Społecznych to zajęcia, które rozwijają dziecięcą kreatywność, wzmacniają poczucie autonomii i samodzielności, ale przede wszystkim wpływają niesamowicie pozytywnie na obraz własnego „ja”.

– Obecne czasy są trudne nie tylko dla dorosłych, ale także, jak nie przede wszystkim, dla dzieci – mówi Paulina Włodarczyk, trener TUS, właścicielka gabinetu terapeutycznego Wspólne pole Uwagi w Pabianicach. – Wszyscy żyjemy coraz szybciej. Mamy coraz więcej zadań do odhaczenia na naszych listach, my, rodzice jesteśmy zestresowani i zaniepokojeni sytuacją polityczną i gospodarczą. Te emocje nieświadomie przelewamy na nasze dzieci. Mali ludzie często nie wiedzą, jak odnaleźć się w tym wszystkim, jak funkcjonować w świecie dorosłych, ale i rówieśników. Do tego wszechobecna technologia, która miała skracać dystans między ludźmi, a jednak nas od siebie oddala. Zachowania społeczne, które w naszym dzieciństwie były zupełnie naturalne, dzisiejszej młodzieży mogą być obce. Od tego mają mnie. By poczuć się pewne we współczesnej rzeczywistości.

Czym jest Trening Umiejętności Społecznych i na czym polega? To zajęcia grupowe w formie zabawy, podczas których relacje społeczne, ale i indywidualne emocje ich uczestników są najważniejsze. To czas i przestrzeń na swobodę, spontaniczność, ale i na empatię. Uczestnicy TUS dostają tu także ogrom pozytywnej motywacji i wsparcia.

– Spotykamy się raz w tygodniu. Zajęcia trwają od godziny i piętnastu minut do półtorej. Grupy są kameralne, bo liczą od 4 do 8 osób. Co ważne, każde spotkanie odbywa się w tym samym składzie. Chodzi o poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie, jakim darzą się dzieci – wyjaśnia Paulina Włodarczyk.

Na czym konkretnie polegają zajęcia? M.in. na zmianie nieakceptowalnych społecznie zachowań takich jak, przemoc względem dzieci i dorosłych, na poznaniu emocji i sposobów radzenia sobie z nimi, na nauce efektywnej komunikacji, zdobyciu umiejętności, jaką jest prowadzenie i podtrzymywanie rozmowy, ale także na rozwoju tak ważnej inteligencji emocjonalnej.

– Uczymy się, jak budować relacje z ludźmi, trenujemy asertywność, ale także to, jak radzić sobie z dokuczaniem – dodaje pani Paulina. – Dzięki TUS dzieci nabierają pewności siebie. Czują się pewne z własnym „ja”, wychodzą do świata i ludzi, nawiązują nowe znajomości, lepiej rozumieją siebie oraz innych.

Trening TUS, choć doskonale sprawdzi się w przypadku każdego dziecka, dedykowany jest szczególnie osóbkom nieśmiałym i wycofanym, mającym trudności w wyrażaniu i kontrolowaniu swoich emocji, z trudnościami w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji rówieśniczych, z dostosowaniem się do obowiązujących zasad, nierozumiejącym sytuacji i norm społecznych, ale także dzieciom w spektrum autyzmu i z diagnozą ADHD, dzieciom i nastolatkom z obniżoną samooceną.

– Zanim dziecko rozpocznie razem z nami trenowanie umiejętności społecznych, spotykam się z jego rodzicami i opiekunami. To bardzo ważne, by osoby najbliższe dziecku opowiedziały o jego zachowaniu, umiejętnościach i upodobaniach. To pomaga w nawiązaniu kontaktu z młodym człowiekiem, który przychodzi na nasze zajęcia, ale także w wyznaczeniu sfer, na rozwoju których nam zależy.

Wspólne Pole Uwagi to gabinet terapeutyczny, w którym prócz TUS prowadzone są także: zajęcia terapii ręki, nauka pisania i czytania, zajęcia edukacyjne dla dzieci z wyzwaniami rozwojowymi, treningi grafomotoryczne. Co ważne, przebieg spotkań zawsze dostosowany jest do indywidualnych potrzeb dzieci.

– Zapraszam do kontaktu telefonicznego oraz do śledzenia nas na facebook’u oraz instagramie. To właśnie tu na bieżąco relacjonujemy, co dzieje się w naszym gabinecie – zaprasza Paulina Włodarczyk.

Paulina Włodarczyk – właścicielka gabinetu Wspólne Pole Uwagi, pedagog specjalny, certyfikowany trener TUS, terapeutka ręki, terapeutka osób ze spektrum autyzmu. 

Wspólne Pole Uwagi
ul. Łaska 46/48, Pabianice
tel. 729 83 16 51

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodsumowali realizację RPO
Następny artykuł10 czerwonych kartek w meczu o Superpuchar Argentyny