Na półki sklepowe trafiły dwie kolejne książki wspomagające rozwój mowy u dzieci.
Autorką „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci” oraz „Zeszytowy trening mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci” jest Marta Galewska-Kustra, która mogliście już poznać z popularnego cyklu o Puciu. Autorka stworzyła także „Wierszyki ćwiczące języki”.
Podstawą poprawnej wymowy jest między innymi odpowiednia ruchomość narządów artykulacyjnych: warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy. Warto ją z dzieckiem trenować, a nikt nie zachęci do tego lepiej niż Fefe! To wyjątkowa mucha! Gasi pożary, jeździ samochodem, chodzi do kina, biega w maratonach i jest gwiazdą opery. Kto się z nią zaprzyjaźni, nie będzie się nudzić! Dzięki Fefe ćwiczenia staną się zabawą, a maluch, słuchając opowieści o przygodach muszki i realizując wyznaczone przez nią zadania, nawet się nie zorientuje, że właśnie wykonał ważną pracę.
Książka poprzez wesołą zabawę wspiera rozwój wymowy dziecka, a także jest nieocenioną pomocą dla dzieci z problemami artykulacyjnymi.
„Z muchą na luzie ćwiczymy buzie” to druga po „Wierszykach ćwiczących języki” książka z serii „Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać”.
„O tym co potrafi mała mucha, czyli … logopedia na wesoło”, dr. nauk hum. Marta Galewska-Kustra
Ćwiczenie trudnych głosek, sprawdzenie, czy wymowa dziecka rozwija się poprawnie, dobra, pożyteczna zabawa – to główne, ale nie jedyne cele tej książki. Jest ona skierowana do rodziców, logopedów, pedagogów i nauczycieli pracujących z dziećmi.
Na 64 stronach zebrano wiele wesołych ćwiczeń, podzielonych według wieku dziecka i stopnia trudności. Dotyczą one głosek, które w rozwoju wymowy sprawiają najwięcej kłopotu (m.in.: k, g, l, ś, ź, ć, dź, s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, r). Wykonując zawarte na kartach książki zadania, dzieci pracują nad poprawną artykulacją, a rodzice mają okazję do wspólnej zabawy, dzięki której dowiedzą się, czy rozwój wymowy malucha przebiega poprawnie, czy może należy zasięgnąć porady logopedy. Proponowane zadania zachęcają również do ćwiczenia sprawności grafomotorycznej i słuchu fonemowego oraz rozwijania wyobraźni twórczej dzieci.
„Zeszytowy trening mowy” jest kontynuacją „Wierszyków ćwiczących języki”. Fani „Wierszyków” znajdą tu dodatkowe zadania do wspólnej zabawy. Z książki mogą jednak korzystać także ci, którzy „Wierszyków” nie znają.
„O tym co potrafi mała mucha, czyli … logopedia na wesoło”, dr. nauk hum. Marta Galewska-Kustra
Cały artykuł można przeczytać w piśmie Przedszkolne ABC, www.przedszkolneabc.pl
Opisy książek pochodzą ze strony Wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS