A A+ A++

Śląsk przechodzi ostatnio swoją gospodarczą przemianę. Zmienia się z rejonu tradycyjnie kojarzonego z przemysłem ciężkim na obszar, w którym jest pełno innowacji, zwłaszcza tych technologicznych. Zobaczmy, które branże stopniowo przejmują południe Polski.

Popularne branże Śląsk

Trendy gospodarcze na Śląsku znacznie zmieniły się w przeciągu kilku ostatnich miast. Z miejsca, które słynęło z górnictwa i hutnictwa, Śląsk nagle stał się obszarem, w który zaczęła inwestować również branża motoryzacyjna i IT.

Coraz więcej inwestorów zaczęło obsadzać swoje centra kontrolne właśnie na południu. Pojawiły się nowe miejsca pracy również w przemyśle usługowym. Wzrosło zapotrzebowanie na usługi biznesowe, logistyków, magazynierów i kierowców.

Śląsk nie zapomina jednak o swoich korzeniach. Na lokalnym rynku pracy coraz więcej mówi się o odnawialnych źródłach energii. Zagraniczne innowacje i inwestycje nie ograniczają się tylko i wyłącznie do branży informatycznej.

Co sprzyja ich rozwojowi?

Co sprawia, że akurat te sektory gospodarki radzą sobie na Śląsku lepiej niż inne? Już mówimy.

Rynek IT stał się zjawiskiem globalnym. Większość specjalistów pracuje zdalnie. Inwestorzy i pracodawcy coraz częściej decydują się na lokowanie swoich siedzib w miejscach, które są ośrodkami komunikacyjnymi — Śląsk okazuje się jednym z nich.

Sama lokalizacja tego miejsca jest jego wielkim plusem. Śląsk jest częścią sieci komunikacyjnej i transportowej. Stopniowy rozwój branż motoryzacyjnych i logistycznych jest nieunikniony w miejscach, przez które codziennie przepływa ogrom towarów. Strategiczne położenie Śląska sprawiło, że stał się on ważnym ośrodkiem na Europejskiej mapie dostaw.

Nie zapominajmy o odnawialnej, zielonej energii. Czemu rynek energetyczny odradza się w nowym wydaniu właśnie tam? Głównie ze względu na wsparcie polityki regionalnej i unijnej. Potencjał posiadają również odnawialne zasoby naturalne i możliwość ich wykorzystania. Mowa głównie o wodzie, wietrze i słońcu.

Perspektywy na przyszłość

Rynek pracy na Śląsku rozwija się bardzo dynamicznie i sprawnie. Pojawienie się nowych inspiracji i inwestorów, którzy stawiają technologie i rynek IT sprawiło, że południowa gospodarka podległa pewnej dywersyfikacji.

Jest to dobry znak dla osób, które chcą rozwijać się w danym rejonie w sektorach innych niż górnictwo czy hutnictwo. Jak się okazuje, na Śląsku dobrze radzi sobie branża informatyczna, logistyczna i transportowa. Kto wie, może z czasem dołączy do nich również przemysł kreatywny. Nowe pokolenie pracowników zupełnie inaczej podchodzi do pracy, opierając swoje idee zawodowe na twórczych i oryginalnych pomysłach.

Znalezienie pracy na Śląsku nie powinno być problemem, zarówno dla specjalistów, jak i początkujących. W Internecie na stronach takich jak GoWork.pl znajdziesz sporo ogłoszeń, ofert i opinii na temat konkretnych pracodawców.

Południe jest miejscem, które stale się rozwija. Zmiany wyglądają obiecująco, a prognozy wskazują na dalszy wzrost. Śląsk powoli zaczyna konkurować z największymi ośrodkami gospodarczymi w Polsce i na świecie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPonownie sześć sprintów
Następny artykułRuch to zdrowie, więc w bibliotece nie tylko czytają (fotogaleria)