A A+ A++

Zielistka Sternberga, nazywana potocznie „trawką” to jedna z najbardziej wartościowych roślin pokojowych. Czyści powietrze i działa antybakteryjnie, a przy tym jest niewymagająca i łatwa w obsłudze. Co jeszcze warto wiedzieć o tej pożytecznej roślinie?

Zielistka Sternberga (łac.Chlorophytum comosum) to gatunek rośliny z rodziny szparagowatych, pochodzący z Afryki Południowej. Zielistka jest pospolicie uprawiana w wielu krajach świata, także w Polsce, gdzie jest coraz popularniejszą rośliną pokojową. 

Jak wygląda Zielistka Sternberga?

Zielistka Sternberga to zielona roślina o długich i wąskich liściach, których długość sięga nawet 50 cm. W naturze liście tej rośliny są po prostu zielone, u Zielistek ozdobnych, uprawianych w domach, pojawiają się na nich dodatkowo białe lub żółte, wąskie paski. 

Kwiaty Zielistki Sternberga są barwy białej i mają sześć wąskich, białych płatków, sześć pręcików i górny słupek z długą szyjką.

Zielistka Sternberga: Odmiany

Zielistka Sternberga występuje najczęściej w pięciu odmianach:

  • Bonnie – jej liście są jasnozielone i dość szerokie, ozdobione białym paskiem
  • Ocean – liście są jasnozielone i szerokie, z kremowymi brzegami
  • Zebra – ma ciemnozielone liście z żółtymi paskami na brzegach
  • Variegatum – ma kremowe liście z zielonymi brzegami
  • Vittatum – jej liście są szarozielone, ozdobione białym, szerokim paskiem.

Jak pielęgnować Zielistkę Sternberga?

Zielistka Sternberga najlepiej czuje się w lekko wilgotnym podłożu, więc wystarczy podlewać ją wtedy, gdy warstwa ziemi jest już lekko przeschnięta. Roślina ta nieźle znosi lekkie przesuszenie, które stymuluje ją nawet do tworzenia większej liczby rozłogów i szybszego kwitnienia, nie znosi natomiast przelania. 

Zielistka nie lubi suchego powietrza, konieczne jest więc regularne spryskiwanie liści wodą. Zimą, gdy kaloryfery mocno pracują, warto umieścić obok niej pojemnik z wodą albo z mokrym mchem. Zielistka intensywnie rośnie i nie lubi mocnego nawożenia – prowadzi to do zasolenia gleby, które wpływa na nią bardzo negatywnie. 

Zobacz także: Zielistka dla zdrowia

Zielistka Sternberga – stanowisko

Zielistka Sternberga nie jest rośliną wymagającą i łatwo przystosowuje się do warunków panujących w mieszkaniu. To sprawia, że dobrze rozwija się zarówno w półcieniu jak i w miejscu mocno nasłonecznionym. Warto jednak pamiętać, że gdy postawimy ją w cienistym miejscu, jej liście nabiorą jednolitego, zielonego koloru i nie pojawią się na nich ozdobne paski.  Choć Zielistka dobrze znosi nawet ciężkie warunki, to nie należy wystawiać jej na bezpośrednie i długotrwałe działanie promieni słonecznych. Mogą one bowiem trwale poparzyć jej listki. 

Zielistka Sternberga najlepiej czuje się w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza latem i kilkunastu stopni zimą, ale przetrwa także upały i temperaturę poniżej 12 stopni. 

Roślinę tę najlepiej trzymać z d … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułII przetarg sprzedaż dz. 154-8 Zopowy
Następny artykułKultowe szkolne gadżety. Też miałeś je w piórniku