A A+ A++

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 4 i 10 października 2021 spadła o 21 złotych – pokazuje najnowszy, sporządzany co tydzień raport Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Największa przecena objęła wybrzeże Costa del Sol (ponownie) i było to 268 złotych. Niewiele mniej organizatorzy przecenili Bułgarię i Zakintos – o 226 i 212 złotych.

Czytaj więcej

Największy wzrost cen wyjazdów Traveldata zanotowała w Maroku, gdzie średnia podniosła się o 189 złotych. Podrożały też Dalaman i Portugalia (poprzednio ceny tam najbardziej spadły) – o 159 i 91 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek odpowiednio spadły o 33 i wzrosły o 57 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

Traveldata

W minionym tygodniu cena wycieczek na pierwszy pełny tydzień października wzrosła, podobnie jak przed tygodniem, jedynie w wypadku Turcji – o 42 złote.

Pozostałe kierunki taniały, a najbardziej Bułgaria – średnio o 226 złotych. Znacznie mniejsza przecena objęła Wyspy Kanaryjskie, o 40 złotych, Grecję, o 32 złote, i Egipt – o 25 złote.

Szarm el-Szejk traci na cenie

Badanie cen wyjazdów z biurami podróży w pierwszym tygodniu października i porównanie ich ze średnią ceną sprzed roku pokazało, że w tym roku cena była wyższa o 105 złotych.

Największe spadki cen, liczone rok do roku, w minionym tygodniu dotyczyły Szarm el-Szejk i było to średnio 440 złote. Tańsze o 200 złotych okazały się podróże październikowe na Korfu, a o 54 złote na Riwierze Tureckiej.

Jak wyliczają w raporcie jego autorzy z Traveldaty wyższe ceny paliwa (o 54,6 procent) i słabszy niż przed rokiem złoty (o 1,9 procent) powodowały, że koszty organizatorów wyjazdów wzrosły rok do roku o 175 – 185 złotych.

Traveldata

W wypadku trzech (Wyspy Kanaryjskie, Grecja, Turcja) z pięciu głównych kierunków ceny wycieczek były wyższe niż przed rokiem, a w jednym niższe (Egipt). Porównań rocznych dla Bułgarii brak, gdyż przed rokiem w pierwszym tygodniu października kierunek ten już nie funkcjonował – wyjaśnia Traveldata.

Rok do roku wzrosły ceny podróży na Wyspy Kanaryjskie, do Grecji i Turcji, gdzie średnie ceny przewyższały zeszłoroczne odpowiednio o 188, 135 i 125 złotych, natomiast w wypadku Egiptu cena były niższa niż przed rokiem o 134 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków najbardziej wzrost cen widoczny był w wypadku Cypru – o 364 złote. Wyższe ceny widać było też na wyjazdy do Hiszpanii kontynentalnej, Portugalii, na Majorkę i Maltę – odpowiednio o 193, 180, 172 i 128 złotych.

Jedynym kierunkiem, na którym ceny w ujęciu rocznym spadły była Tunezja, gdzie obniżyły się one wobec poziomu z października 2020 roku o 22 złote – notuje Traveldata.

Exim Tours najtańszym biurem tygodnia

W porównaniu cen wycieczek w sezonie lato 2021 według klucza biur podróży okazało się, że licząc rok do roku najbardziej obniżyły ceny Sun & Fun, o 125 złotych, a także Prima Holiday i ETI – po 10 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnie ceny były na poziomie zeszłorocznym (Coral Travel) lub wzrosły w granicach od 10 (Exim Tours) do 470 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunów sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli pierwszy był Exim Tours z liczbą 33 ofert. Organizator ten wyprzedzał TUI Poland z liczbą 30 ofert i Coral Travel z liczbą 15 ofert.

W ubiegłym tygodniu najwięcej najniższych cen październikowego wypoczynku w Egipcie miały Rainbow, Coral Travel i TUI Poland (wszystkie po 4 oferty), w wypadku Grecji przodowały Exim Tours (8), TUI Poland (6), Neckera i Ecco Holiday (po 5), wśród ofert podróży na Wyspy Kanaryjskie wyróżniły się oferty TUI Poland … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPapież: krzyż ma być źródłem miłości, nie sztandarem do wzniesienia
Następny artykułPoprawki Sejmu „demolujące” lub „deformujące” Lex TVN. Marek Suski o przyszłości głośnego projektu władzy