Ogólnopolski ranking co roku tworzy fundacja „Perspektywy”, prowadząca ceniony portal edukacyjny. Licea oceniano w trzech kategoriach: ogólnej, w której brano pod uwagę sukcesy szkolnych olimpijczyków oraz wyniki matur, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych; ranking maturalny, czyli zależny od wyników matury; oraz olimpijski, czyli oceniający sukcesy podczas ogólnopolskich konkursach przedmiotowych. Kapituła składająca się z utytułowanych specjalistów od edukacji kontrolowała, czy dane podliczono prawidłowo. W sumie sklasyfikowano 999 szkół.
Najlepsze licea w Polsce to według rankingu ogólnego XIV LO im. Staszica w Warszawie, Uniwersyteckie LO w Toruniu oraz V LO im. Poniatowskiego w Warszawie. W województwie śląskim najlepszy jest katowicki „Mickiewicz”, za nim szkoły z Bielska-Białej: V LO oraz LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego.
Najlepszym częstochowskim ogólniakiem okazał się w tym zestawieniu „Traugutt”. Zajmuje 15. miejsce w województwie i 165. w kraju. Od poprzedniego rankingu podniósł się 31 punktów w górę – ze 196. pozycji w rankingu ogólnokrajowym. Za nim jest „Sienkiewicz” – na 16. miejscu w województwie i 168. w kraju. To liceum spadło o 67 miejsc, bo rok wcześniej było 111. w kraju. Ponad 100 punktów w górę poszło za to I LO Społeczne im. Herberta, które w województwie śląskim jest 27., a w kraju 244. Rok wcześniej było dopiero na 347. pozycji.
– Zawsze wiedziałam, że jesteśmy najlepszym liceum w Częstochowie, tylko „Perspektywy” nie zawsze o tym wiedziały – mówi dyrektorka „Traugutta” Małgorzata Jackowska. – Nasz wynik zupełnie mnie nie dziwi – zapewnia.
Jak mówi, awans wziął się stąd, że uczniowie lepiej niż rok wcześniej zdali maturę i mieli lepsze wyniki podczas ogólnopolskich olimpiad. – Owszem, pod względem wyników maturalnych mamy w Częstochowie drugie miejsce za „Sienkiewiczem”, a pod względem wyników olimpijczyków jesteśmy za pierwszym „Norwidem”, ale to oznacza, że spełniamy zadania ogólnodostępnej szkoły publicznej – twierdzi Małgorzata Jackowska. – Zaspokajamy potrzeby wybitnie zdolnych uczniów, uzdolnionych przeciętnie, którzy pragną zdać maturę i dostać się na studia, jak i tych, którzy miewają kłopoty z nauką.
Częstochowski „Sienkiewicz” wprawdzie wyniki maturalne ma – według rankingu – lepsze od „Traugutta”, ale i tak spadł ze 103. pozycji w kraju na 162. Na 167. miejscu (199. rok wcześniej) jest „Traugutt”. Trzecie w mieście w tej kategorii jest I LO Społeczne (w kraju na miejscu 243., co też jest awansem od poprzedniego zestawienia).
– Przecież nie będę zrzucać winy na zdalne nauczanie, bo wszyscy uczyli się zdalnie – przyznaje dyrektorka LO im. Sienkiewicza Jadwiga Sipa. – Wynik matur zależy od wielu czynników: rocznika, wyboru przedmiotów egzaminacyjnych.
Spadek w rankingu ogólnym jej zdaniem wziął się z mniejszej niż rok wcześniej liczby punktów za sukcesy olimpijskie. Uczeń, który wygrywał kilka olimpiad – z języka polskiego, filozofii i historii – zakończył naukę. W ubiegłym roku szkolnym następcy nie miał.
Danuta Zatyka, dyrektorka I LO Społecznego im. Herberta, nie kryje dumy z awansu swojej szkoły o ponad 100 punktów. – Mam fantastycznych nauczycieli, którzy świetnie pracują z całymi klasami i poszczególnymi uczniami – zapewnia. – Potrafili wywołać w uczniach wewnętrzną motywację do nauki, przekonać, że ich los naprawdę jest w ich rękach. Mamy bardzo różnych uczniów, i wybitnych, i przeciętnych, nawet trójkowych, ale wszyscy dostają się potem na studia i je kończą. Niektórzy naprawdę robią wspaniałe kariery.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS