A A+ A++

Trasy motocyklowe Kotliny Kłodzkiej wystarczą na wiele lat ekscytujących wycieczek. W połączeniu z tutejszymi atrakcjami historycznymi i naturalnymi, powstaje jedno z najpiękniejszych miejsc do motocyklowej turystyki.

Pisanie o atrakcjach Kotliny Kłodzkiej, jest jak pisanie o atrakcjach Paryża. Napiszesz na ten temat 10 książek, a wciąż będzie to tylko namiastka tego, co można tutaj zobaczyć. Przyjmijmy zatem założenie, że artykuł ten będzie tylko podstawowym przewodnikiem, czymś w rodzaju “Kotlina Kłodzka dla początkujących”. Dobrym gotowcem i bazą pod własne odkrycia.

NAS Analytics TAG

A odkrywać jest co. Ślady historii na tutejszych ziemiach dosłownie wyłażą z każdego kąta. Poniemieckie drewniane domy i ośrodki wczasowe dumnie prężą się na tle krajobrazów, które co wrażliwszych mogą doprowadzić do łez wzruszenia. Tak, Kotlina Kłodzka to idealne miejsce na motocyklowy weekend. Najlepiej długi weekend.

Kotlina Kłodzka noclegi

Jako bazę wypadową warto wybrać na przykład Zającówkę w Paszkowie, gościniec Czarna Góra w Janowej Górze, a najlepiej ulokować się gdziekolwiek w Międzygórzu – jednej z najpiękniejszych miejscowości Kotliny Kłodzkiej. W tym regionie miejsc noclegowych jest tak wiele, że problemem jest nie ich znalezienie, ale wybranie czegokolwiek.

Jednym z najważniejszych obiektów Kotliny Kłodzkiej jest górująca nad miastem Twierdza Kłodzko. Pochodzący jeszcze z przełomu XVII i XVIII w. obiekt jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli, dlatego od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów.

Z Kłodzka, przyjemną drogą 46 (uwaga na częste patrole policji!) kierujemy się na wschód do Złotego Stoku, gdzie mieści się zabytkowa kopalnia złota. Jej zwiedzanie możliwe jest po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji, w sezonie wejście tam z ulicy jest praktycznie niemożliwe. W Złotym Stoku, miłośnikom wygód polecamy hotel Złoty Jar.

Międzygórze – perła Kotliny Kłodzkiej

Następnie, krętą drogą 390 kierujemy się na południe, w stronę Lądka Zdroju i dalej 392 w stronę Stronia Śląskiego. Droga ta ma bardzo piękny przebieg, niestety stan jej nawierzchni każdego kierowcę na sporcie wpędzi w obłęd. Przez Stronie Śląskie i przełęcz Puchaczówkę (polecamy punkt widokowy) kierujemy się na południe do Międzygórza. To pięknie zachowana, spokojna miejscowość, dawny niemiecki kurort. Warto zobaczyć zabytkową zabudowę i wodospad Wilczki.

Z Międzygórza, przez Domaszków kierujemy się do Międzylesia, gdzie warto obejrzeć okazały zamek. Stamtąd wjeżdżamy na drogę nr 389. Zaczynamy równymi i pięknymi serpentynami w Różance, a następnie, przez Długopole Zdrój docieramy Bystrzycy Kłodzkiej. To jedno z najpiękniejszych miast Kotliny, choć niestety sprawia wrażenie zaniedbanego. Warto zatrzymać się tutaj na chwilę i pospacerować po ciasnych uliczkach otoczonych masywnymi murami obronnymi, przywodzącymi na myśl Carcassonne. To dobra miejscówka na fajne zdjęcia.

Autostrada Sudecka i Droga Stu Zakrętów

Z Bystrzycy wspinamy się kiepską drogą na przełęcz Spaloną. W tutejszym schronisku PTTK Jagodna warto zatrzymać się na posiłek. Są tu także miejsca noclegowe, ale w sezonie bardzo trudno o wolne łóżko.

Z przełęczy Spalonej kierujemy się Autostradą Sudecką w stronę znanego narciarskiego kurortu – Zieleńca, Tuż za nim, pod Sołtysią Kopą znajduje się punkt widokowy – świetne miejsce na uwiecznienie panoramy Gór Stołowych. Kolejnym punktem, gdzie warto zatrzymać się na pamiątkowe zdjęcie, jest wiadukt kolejowy w Lewinie Kłodzkim. Stamtąd już tylko krok do Kudowy-Zdroju, gdzie żelaznymi punktami na trasie są oczywiście Park Zdrojowy i kaplica czaszek w dzielnicy Czermna.

W pobliskiej miejscowości Pstrążna warto odwiedzić skansen – Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Obok znajduje się łowisko i smażalnia ryb, grzechem byłoby nie skorzystać. W Kudowie rozpoczyna się Droga Stu Zakrętów – jedna z najbardziej ikonicznych tras motocyklowych w Polsce. W sezonie jest ona dość zatłoczona, głównie ze względu na fakt, że prowadzi tędy dojazd do jednej z najważniejszych atrakcji regionu – Błędnych Skał.

Kręgielny Trakt

Droga Stu Zakrętów kończy się w Radkowie, ale posiadacze motocykli enduro mogą spróbować odbić jeszcze przed Karłowem w Kręgielny Trakt – wąską, pokrytą zniszczonym asfaltem dróżkę prowadzącą do Szczytnej, gdzie warto zajrzeć na kolejny punkt widokowy, tuż obok Zamku Leśna Skała. Ze Szczytnej dosłownie rzut kamieniem do Wambierzyc, gdzie znajduje się sanktuarium maryjne oraz jedna z ważniejszych atrakcji – ruchoma szopka.

Miłośnicy pieszych wędrówek nie mogą pominąć jednego z najbardziej niezwykłych miejsc w Kotlinie – Szczelińca Wielkiego. Doskonałą bazą wypadową jest maleńka, zapomniana wieś Pasterka.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzeskie MSZ przypomina: otwarcie granic z Polską nie oznacza końca ograniczeń
Następny artykułFrancis Collins: byłem ateistą, dzięki nauce poznałem Boga