A A+ A++

Klasyka gatunku: trasa Paryż-Nicea w sezonie 2021 oparta jest o sprawdzone rozwiązania. Organizatorzy nie eksperymentowali i kolarze w marcu zmierzą się z wyzwaniami, które w przeszłości zapewniały emocjonującą walkę o zwycięstwo w Nicei. 

Amaury Sport Organisation (ASO) przedstawiła trasę 79. edycji “wyścigu ku słońcu”, który zaplanowany jest na 7-14 marca. Wyścig Paryż-Nicea to pierwsza europejska etapówka cyklu WorldTour i pierwszy wiosenny cel sezonu dla wielu zawodników.

W programie 1238 kilometrów podzielonych na osiem etapów: trzy sprinterskie, jedną czasówkę, dwa odpowiadające harcownikom i klasykowcom oraz dwa górskie.

Na starcie, oprócz 19 zespołów WorldTour, staną cztery zespoły drugiej dywizji: zaproszone przez organizatorów francuskie zespoły B&B Hotels P/B KTM, Arkéa – Samsic i Total Direct Energie oraz belgijski skład Alpecin-Fenix, który prawo startu otrzymał dzięki wygraniu klasyfikacji zespołów ProTour w Rankingu Światowym z 2020 roku.

Pierwsze dwa etapy przypadną do gustu sprinterom: pierwszy, z metą w Saint-Cyr-L’École, bardziej odpowiadał będzie zawodnikom potrafiącym finiszować na krótkich i niezbyt stromych wzniesieniach regionu Île-de-France. Drugiego dnia, na drodze do Amilly, nie pojawią się większe przeszkody, co przy dobrej pogodzie gwarantuje sprint.

We wtorek, trzeciego dnia, z ciężarówek wyciągnąć należy rowery czasowe, gdyż w miejscowości Gien w Regionie Centralnym zaplanowany został etap jazdy indywidualnej na czas. 14-kilometrowy odcinek nie wprowadzi wielkich różnic między faworytami, natomiast będzie dobrą okazją dla specjalistów w tej konkurencji.

Finał 4. etapu Paryż-Nicea 2021

Czwartego dnia wyścig skieruje się do regonu Owernia-Rodan-Alpy, co odzwierciedla profil trasy. Po sześciu górskich premiach, w tym wspinaczce na Hill of Solutré (4,1 km, 5,5%), i dwóch próbach na stromym Mont Brouilly (3 km, 7,7%), czeka finałowa wspinaczka do Chiroubles (7,3 km, 6%). Po pokonaniu 3500 metrów przewyższenia powinniśmy zobaczyć pierwsze różnice, ale nieregularność podjazdu powinna dać nadzieję zawodnikom lubiącym krótsze wspinaczki rodem z wyścigów klasycznych.

Sprinterzy ostatnią szansę dostaną piątego dnia, na szosach departamentu Vaucluse, do którego poprowadzi przejazdowy odcinek. Kolejne trzy dni zdecydują za to o układzie klasyfikacji końcowej.

Szósty etap, z metą w Biot, wygląda jak przejazdowa okazja dla uciekinierów, ale po pokonaniu kluczowej kombinacji wspinaczek Cote de Cabris i Col du Ferrier faworyci wyścigu będą musieli pilnować się na 90-kilometrowym odcinku dojazdowym. Zjazdy w kierunku wybrzeża naznaczone są kilkoma niekategoryzowanymi podjazdami, a w finale czeka niewielka wspinaczka do serca nadmorskiej osady. To kopia odcinka z 2011 roku, gdy triumfował Remy Di Gregorio, a podobny etap rozegrano także w 2014 roku, gdy finisz z większej grupki wygrał Tom-Jelte Slagter.

Finałowy weekend jak zwykle zaplanowano na Lazurowym Wybrzeżu. Peleton na siódmym odcinku wyruszy z Nicei i górski etap zakończy wspinaczką na Valdeblore La Colmiane. 16-kilometrowa wspinaczka, której średnie nachylenie oscyluje wokół 6%, w programie pojawiała się już w poprzednich edycjach: przed rokiem na jej szczycie triumfował Nairo Quintana, w 2018 roku jako pierwszy zdobył ją Simon Yates. W obu przypadkach zwycięzcy nad najgroźniejszymi rywalami zyskali około 40 sekund, ale żaden z nich nie wygrał klasyfikacji generalnej.

Organizatorzy na koniec stawiają na sprawdzony wariant. Krótka trasa po wzgórzach otaczających Niceę to przepis na agresywne ściganie, walkę o zwycięstwo na sekundy i metry, a nie minuty i kilometry. W poprzednich latach na Promenadzie Anglików triumfowali Ion Izagirre (2019) i David de la Cruz (2017 i 2018).

Zmagania w roku 2020 wygrał Niemiec Maximilian Schachmann (Bora-hansgrohe). Ubiegłoroczna edycja Paryż-Nicea, skrócona o jeden etap, była ostatnim wyścigiem WorldTour przed przerwaniem sezonu w obliczu pandemii wirusa SARS-Cov-2.

Trasa Paryż-Nicea 2021

7 marca (niedziela) – etap 1: Saint-Cyr-L’École – Saint-Cyr-L’École (166 km)

8 marca (poniedziałek) – etap 2: Oinville-sur-Montcient – Amilly (188 km)

9 marca (wtorek) – etap 3: Gien – Gien (14,4 km; jazda indywidualna na czas)

10 marca (środa) – etap 4: Chalon-sur-Saône – Chiroubles (188 km)

11 marca (czwartek) – etap 5: Vienne – Bollène (203 km)

12 marca (piątek) – etap 6: Brignoles – Biot (202,5 km)

13 marca (sobota) – etap 7: Nicea – Valdeblore La Colmiane (166,5 km)

14 marca (niedziela) – etap 8: Nicea – Nicea (110,5 km)

mapki i profile: ASO

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzczepionka firmy Moderna z pozytywną opinią. KE zdecydowała o dopuszczeniu jej do obrotu
Następny artykułSprzęt za ponad 150 tys. zł trafił do szkół prowadzonych przez powiat krośnieński