Tranzystor bipolarny to wszechstronne urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesną elektronikę. Pełni on funkcję swego rodzaju przełącznika przepływu energii. Zainstalowanie go pozwala wygodnie sterować natężeniem prądu. Dowiedz się więcej na temat tranzystorów!
Czym jest tranzystor bipolarny?
Tranzystor bipolarny to półprzewodnikowy, trójpinowy element, na który składa się emiter, baza i kolektor. Jego podstawową funkcją jest działanie jako przełącznik energii, choć może też służyć m.in. do jej wzmacniania lub filtrowania.
Tego typu urządzenia były jednymi z pierwszych urządzeń tranzystorowych, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Ich obecna popularność świadczy o tym, że doskonale sprawdzają się do dziś.
Podczas gdy transformatory wzmacniają prąd lub napięcie, tranzystory mogą spełniać obydwie te funkcje. W swoich najpopularniejszych konfiguracjach oddziałują one na prąd. Przy ich pomocy można też wzmocnić napięcie wyjściowe. Ich uniwersalność sprawia, że często stosuje się je w wielu obwodach i systemach elektronicznych.
Sprawny tranzystor bipolarny może wzmacniać zarówno sygnały cyfrowe, jak i analogowe, a nawet działać jako oscylator. Choć urządzenia te zaprojektowano głównie do wzmacniania analogowego prądu, często służą też jako elektroniczne przełączniki w obwodach.
Rodzaje tranzystorów bipolarnych
Istnieją dwa główne typy tranzystorów bipolarnych: PNP i NPN. Co oznaczają te skróty i czym się od siebie różnią?
Tranzystory NPN
NPN (negatywny–pozytywny–negatywny) to najczęściej stosowany rodzaj tranzystora bipolarnego. W tego typu konstrukcji elektrony przechodzą od końcówki emitera do końcówki kolektora, co powoduje przepływ prądu w drugą stronę – od kolektora do emitera. Oznacza to, że tranzystor NPN włącza się w momencie, gdy prąd przepływa przez jego bazę.
Tranzystory PNP
Tranzystory PNP (pozytywny–negatywny–pozytywny) w zasadzie działa tak samo jak NPN. Różnica polega na tym, że wszystkie procesy przebiegają odwrotnie, a kolektor odbiera brak elektronów, czyli tzw. dziury. Choć w obu przypadkach natężenie przepływu prądu kontroluje baza, tranzystor NPN włączany jest wysoki sygnałem, a PNP – niskim. W związku z tym urządzenie typu PNP jest w stanie wzmacniać sygnały np. w głośnikach sterujących.
W naszym sklepie tme.eu znajdziesz urządzenia elektroniczne do wielu różnorodnych zastosowań. Przejrzyj naszą ofertę i wybierz tranzystor bipolarny, który znacznie ułatwi Twoją pracę przy instalacjach elektronicznych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS