Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało do prac rządowych program transformacji sektora elektroenergetycznego. Tym samym rusza proces zmierzający do wydzielenia aktywów węglowych do osobnej spółki. Ten proces obejmie Bełchatów i jego okolice.
Elektrownie węglowe oraz kopalnie, którymi zarządza PGE, Tauron i Enea, mają zostać wydzielone do osobnej spółki. Jak tłumaczył niedawno w radiowej Jedynce, szef resortu aktywów państwowych, Jacek Sasin, dzięki temu wspomniane spółki zyskają nowe życie. Dodał, że ogromne opłaty za emisję CO2, ograniczają ich możliwości zarobkowe. Ze względu na posiadane aktywa węglowe mają też problemy z pozyskiwanie dotacji, jest polityka klimatyczna UE. – Ta produkcja energii z węgla, w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, jest działalnością mało przychodową i mało perspektywiczną – powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Już wiadomo, że aktywa węglowe zostaną zintegrowane przez spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która swoją siedzibę ma w Bełchatowie. Zmieni ona jednak swoją nazwę na Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego. Miejsca siedziby nie zmieni.
Niedawno przyjęta Polityka Energetyczna Państwa zakłada stopniowe odchodzenie od węgla, przede wszystkim na rzecz zielonej energii. PGE, której podlega m.in. bełchatowski koncern energetyczny planuje inwestowanie w zieloną energię, m.in. w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.
Skarb Państwa nie wykupi aktywów związanych z wydobyciem węgla kamiennego. Nie będą też wydzielane elektrociepłownie opalane węglem, gdyż planowana jest ich modernizacja w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych.
Realizacja programu rozpocznie się po przyjęciu przez rząd. Plany przewidują, że działania związane z samym wydzieleniem aktywów węglowych oraz uruchomieniem NABE powinny się zakończyć w przyszłym roku.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS