A A+ A++

2021-08-23 13:42

publikacja
2021-08-23 13:42

Transformacja energetyczna. Przeniesienie aktywów węglowych do NABE za odszkodowaniem - projekt umowy społecznej
fot. Robert Neumann / / FORUM

Przeniesienie aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) ma się odbyć za odszkodowaniem oraz rekompensatą nakładów na remonty i modernizację przekazanego majątku – wynika z projektu umowy społecznej rządu z sektorem energetycznym, do którego dotarł BiznesAlert.pl.

“Strona rządowa gwarantuje, że na skutek przekazania aktywów grupy energetyczne nie mogą ponieść straty” – podał BiznesAlert, cytując fragment dokumentu.

Jak napisano, projekt z 23 sierpnia zakłada umowę rządu, spółek energetycznych PGE, Tauron, Enea, Energa i ZE PAK (zwanych gwarantami umowy) oraz organizacji związkowych w sprawie transformacji regionów górniczych, sektora wydobycia węgla brunatnego oraz energetycznego przy uwzględnieniu aspektu społecznego oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Zakłada on rozwój technologii niskoemisyjnych oraz osłony socjalne pozwalające branży rozstawać się stopniowo z węglem w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Z projektu wynika, że NABE ma uczestniczyć w rynku mocy i odpowiadać między innymi za wydobycie węgla brunatnego, wytwarzanie energii i ciepła, a także ich sprzedaż do odbiorców końcowych.

BiznesAlert podał, że rząd ma przedstawić ustawy służące wydzieleniu aktywów węglowych. Mają uregulować powstanie NABE, rekompensaty, zasoby NABE oraz finansowanie funkcjonowania, inwestycji oraz osłon socjalnych.

W drodze ustawy ma powstać Fundusz Transformacji Energetyki Polskiej w celu finansowania NABE. Jego środki mają pochodzić z budżetu krajowego oraz europejskiego (Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, Fundusz Odbudowy, itd.). Mają do niego także trafić środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.

pel/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArmia 2021: „Rosyjski Brimstone” na uzbrojeniu Ka-52M
Następny artykułPrzywłaszczyli skuter w Krynicy Morskiej. Policja publikuje ich wizerunek