A A+ A++

Czym jest fuzja, a czym przejęcie?

Fuzja przedsiębiorstwa następuje wtedy, gdy do spółki kapitałowej włączana jest jedna lub kilka innych spółek. Istnieje kilka możliwości przeprowadzenia fuzji. W pierwszej z nich jedna spółka może powiększyć się o wchłonięte pozostałe spółki. W drugiej na bazie wszystkich podmiotów powstać może zupełnie nowa osoba prawna. Fuzja pozwala często na złączenie sił i wspólny rozwój nowego przedsiębiorstwa. Jest ona dobrowolna, a właściciele najczęściej otrzymują do nowopowstałej spółki równe prawa. Przejęcie następuje w wyniku nabycia udziałów lub akcji w spółce. Spółka, która przejmuje, jest w praktyce spółką większą i silniejszą od przejmowanej. W przeciwieństwie do fuzji przejęcie może być dobrowolne oraz wbrew woli. Transakcje M&A to kilkuetapowy i złożony proces, który zaczyna się od analizy, następnie przygotowania dokumentacji, a finalnie przeprowadzenia transakcji. Kancelaria TGC zrzeszająca zespół doświadczonych specjalistów oferuje profesjonalne wsparcie na każdym etapie transakcji M&A.

Jakie są zalety oraz zagrożenia fuzji i przejęć?

Jednym z największych zagrożeń w przypadku zwłaszcza fuzji przedsiębiorstw pochodzących z różnych kręgów kulturowych są różnice kulturowe w strukturze korporacyjnej firmy. Jednak dobrze przygotowane przedsiębiorstwo z opracowanym szczegółowo planem powinno poradzić sobie dość szybko z tymi przeciwnościami. Fuzja lub przejęcie to transakcja, która wymaga doskonałego przygotowania, zwłaszcza pod kątem prawnym. Dobrze przeprowadzona daje możliwość wzrostu firmy oraz rozszerzenia jej działalności. Nowy kapitał umożliwia dalszy rozwój. Fuzja i przejęcie sprzyjają zwiększeniu bazy klientów, nabyciu nowych technologii czy umiejętności. Z pewnością jest to także zmniejszenie konkurencji, bardzo często na rzecz wspólnego działania i umacniania swojej pozycji na runku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSuperhity i najlepsze oferty do domu w Biedronce
Następny artykułCeny energii elektrycznej w 2023 roku zostaną zamrożone, ale do pewnego poziomu. Administracja musi oszczędzać